Çin Tang Hanedanının askerî ve sivil yönetim sistemleri
Military and civilian administration systems of the TangDynasty in China
- Tez No: 1006103
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TAŞAĞIL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
Özet
Çin Tang Hanedanının askerî ve sivil yönetim sistemleri konusuna özel olarak orijinal Çince ve konu hakkında resmî yayınlanmış kaynakçalar ele alınarak veri tabanı oluşturulmaktadır. Tang İmparator Taizong'a yabancı hükûmetler tarafından Gök Kağan ünvanı layık görülmüş, İmparator Xuanzong döneminde yüzlerce yabancı elçinin selam verebilmek için sıraya girdiği müreffeh Tang İmparatorluğu; Tımar Sistemi, İkta Vergi Sistemi ve İki Dönemli Vergi Kanunu, Garnizon Askerî Sistem ve Muvazzaf Asker Sistemini nasıl uyguladığı sorusu araştırmanın yönünü belirlemiştir. Bununla birlikte At İdaresinin Tang Hanedanlığının yükselişine katkısı nedir, Askerî Vesayet Bölgesi nasıl yapılanmıştır ve neden yok edilmemiştir soruları bu çalışmayla açıklığa kavuşturulacaktır. Çalışmamızda Tang Hanedanlığı hızla gelişme kaydederken, askerî isyan ve sivil ayaklanma nasıl olmuş ve etkisini hangi alanlarda göstermiştir anlayabilmek için tarih kaynaklarında kaydedilen somut verilerden gerçekler ortaya çıkartılmaya çalışılmıştır. Tang İmparatorluğu yönetim sistemlerinde başta askerî, siyasi, ekonomik olmak üzere yapılan değişiklerin ve devrimlerin Tang sivil halkın hayatında ne tür etkiler yarattığı ve bağlantıların ne olduğu araştırma akışında sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study generate a database of original Chinese and officially published sources on the military and civilian administration systems of the Tang Dynasty in China. It examines how the Tang Empire, which saw Emperor Taizong awarded the title of“Sky Khan”by foreign governments, and hundreds of foreign ambassadors queuing to pay their respects to the Tang government during the reign of Emperor Xuanzong, how to be implemented its Equal Distribution of Land System, Three Kinds of Dues Tax System, Two-Term Tax Law, Garrison Military System, and Mercenary Military System? How did horse management contribute to the rise of the Tang Dynasty? How was the Military Wardship Region structured, and why it wasn't dismantled? In order to understand how military rebellions and peasant uprisings occurred when the Tang Dynasty was developing rapidly, and what their impact was that we looked for the truth in the historical materials. This research will be means of the adjustments and reforms made by the Tang Empire in its administration systems, including military, political, and economic aspects, and elucidate their impact and connection on the Tang civilians.