Anonim şirketlerde özel denetçinin hakları ve yükümlülükleri ile özel denetimde mahkemenin rolü
Rights and obligations of special auditors in joint stock companies and the role of the court in special audits
  1. Tez No: 1006148
  2. Yazar: YILDIRAY ÇOT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT BİÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
Özet
Kurumsal yapılarda şeffaflık ve güvenin sürdürülmesi, denetim mekanizmalarının etkinliğine duyulan ihtiyacı artırmaktadır. Bu durum, pay sahipleri ile yönetim arasındaki dengenin korunması açısından özel denetim kurumuna ayrı bir önem kazandırmaktadır. Özel denetim, şirket içi şeffaflığın sağlanması ve azınlık pay sahiplerinin korunması bakımından önemli bir işlev üstlenmektedir. Bu kapsamda, özel denetçinin sahip olduğu haklar ve yükümlülükler, denetim sürecinin güvenilirliği açısından belirleyicidir. Denetçinin bağımsızlığa dayalı konumu, tarafsız hareket etme zorunluluğu, sır saklama yükümlülüğü ve bilgiye erişim imkânının kanundan kaynaklanan sınırları, kurumun sağlıklı bir şekilde işlemesinin temel unsurlarını oluşturmaktadır. Bu unsurların bir arada değerlendirilmesi, özel denetim faaliyetinin hem pay sahipleri hem de şirket açısından doğurduğu hukuki sonuçların daha net anlaşılmasını sağlamaktadır. Mahkemenin özel denetim sürecindeki rolü de özel bir önem taşımaktadır. Mahkemenin denetim talebini değerlendirirken dikkate aldığı ölçütler, tarafların dinlenmesi, inceleme konusunun belirlenmesi, raporun açıklanmasına ilişkin karar süreci ve giderlerin paylaşımına yönelik takdir yetkisi ayrıntılı olarak incelenmiştir. Mahkemenin bu süreçte üstlendiği tarafsız ve dengeleyici rol, hem pay sahiplerinin haklarının korunması hem de şirketin ticari sırlarının gizliliğinin güvence altına alınması açısından belirleyici bir nitelik taşımaktadır. Sonuç olarak özel denetim, kurumsal yönetim ilkelerinin hayata geçirilmesine şeffaflık ve hesap verebilirliğin sağlanması yoluyla katkıda bulunan, şirket içi denetim mekanizmalarını güçlendiren ve pay sahipleri arasındaki güveni pekiştiren bir kurumdur. Mahkemenin etkin ve dengeli yaklaşımı sayesinde, özel denetim hem pay sahiplerinin hak arama özgürlüğünü desteklemekte hem de şirketin ticari faaliyetlerinin istikrarını koruyan bir denetim aracı olarak işlev görmektedir.
Özet (Çeviri)
Transparency and trust within company structures have increased the need for effective auditing mechanisms. This situation highlights the particular importance of the institution of special audit in maintaining the balance between shareholders and management. Special audits play a significant role in ensuring internal company transparency and protecting minority shareholders. Within this framework, the rights and obligations of the special auditor are decisive for the reliability of the audit process. The auditor's independent position, the obligation to act impartially, the duty of confidentiality and the legally defined limits of access to information constitute the fundamental elements for the proper functioning of the institution. Considering these elements together allows for a clearer understanding of the legal implications arising from special audit activities for both shareholders and the company. The role of the court in the special audit process is also of particular importance. The criteria adopted by the court when evaluating audit requests, the consideration of the parties' submissions, the determination of the subject of examination, the decision-making process regarding the disclosure of the report and the discretionary power in allocating costs have been systematically analyzed. The court's impartial and balancing role in this process is crucial both for protecting shareholders' rights and ensuring the confidentiality of the company's trade secrets. In conclusion, special audit is an institution that contributes to the implementation of corporate governance principles through ensuring transparency and accountability, strengthens internal audit mechanisms and reinforces trust among shareholders. Through the court's effective and balanced approach, special audits support shareholders' ability to exercise their rights while safeguarding the stability of the company's commercial activities.