The effect of social customer relationship management on marketing strategies and social media marketing in Libya with the mediatingrole of enterprise information
Sosyal müşteri ilişkileri yönetiminin Libya'daki pazarlama stratejileri ve sosyal medya pazarlaması üzerindeki etkisi ve kurumsal bilginin aracılık rolü
  1. Tez No: 1006166
  2. Yazar: KHALID ABOKDAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN TERZİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Bu doktora tezi, Libya'daki işletmelerde Sosyal Müşteri İlişkileri Yönetimi uygulamaları ile pazarlama çıktıları arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Çalışma, Sosyal Müşteri İlişkileri Yönetimi'ni içerik yönetimi, müşteri yönelimi, bilgi üretimi ve reklam yönetiminden oluşan çok boyutlu bir yapı olarak kavramsallaştırmaktadır. Önerilen model, bu boyutları iki pazarlama çıktısı ile ilişkilendirmektedir: pazarlama stratejileri ve sosyal medya pazarlaması. Ayrıca çalışma, kurumsal bilginin, pazarlama karar alma ve uygulama süreçlerinde kullanılan bilginin kalitesini, entegrasyonunu ve birimler arası görünürlüğünü artırarak Sosyal Müşteri İlişkileri Yönetimi uygulamalarının pazarlama çıktılarına dönüştürülmesinde aracılık eden bir mekanizma olduğunu ortaya koymaktadır. Araştırma, işletmenin analiz birimi olarak ele alındığı nicel, açıklayıcı ve kesitsel bir anket tasarımını benimsemektedir. Hedef kitle, Libya'da faaliyet gösteren küçük ve orta ölçekli işletmelerden oluşmaktadır ve bu işletmeler 10 ile 200 arasında çalışan istihdam eden firmalar olarak tanımlanmaktadır. Uygun işletmeler için olasılığa dayalı seçim yapılmasına imkan verecek tam ve kontrollü bir örnekleme çerçevesi mevcut olmadığından, çalışmada olasılıksız örnekleme yaklaşımı kullanılmıştır. Katılım, amaçlı eleme yoluyla uygun işletme karar vericileri ile sınırlandırılmış, katılımcılara ise anket bağlantısının çevrim içi olarak dağıtılması yoluyla ulaşılmıştır. İşletme düzeyindeki veriler, işletme sahiplerinden veya genel müdürlerden, Likert tipi katılım ölçekleri içeren yapılandırılmış bir anket aracılığıyla elde edilmiştir. Analiz süreci, yerleşik PLS-SEM uygulamalarını takip etmektedir. Veriler SPSS ortamında taranmış ve analize hazırlanmış, ölçüm ve yapısal modeller ise SmartPLS 4 programında tahmin edilmiştir. Doğrudan ve aracılık ilişkileri bootstrap yöntemiyle test edilmeden önce iç tutarlılık, yakınsak geçerlilik ve ayırt edici geçerlilik değerlendirilmiştir. Ayırt edici geçerlilik değerlendirmesini güçlendirmek amacıyla HTMT temelli ölçütler kullanılmış, ayrıca uygun olan durumlarda tahmin odaklı değerlendirme de analize dahil edilmiştir. Tez, Libya bağlamında bütünleşik aracılı bir modeli test ederek literatüre katkı sunmaktadır. Bu bağlamda altyapı kısıtları ve yönetişim koşulları, Sosyal Müşteri İlişkileri Yönetimi uygulamalarının hayata geçirilmesini ve pazarlama amaçlı kurumsal bilginin geliştirilmesini etkileyebilmektedir.
Özet (Çeviri)
This dissertation examines the relationship between Social Customer Relationship Management practices and marketing outcomes in Libyan enterprises. It conceptualizes SCRM as a multidimensional construct comprising content management, customer orientation, information production, and advertising management. The proposed model links these dimensions to two marketing outcomes, marketing strategies and social media marketing. It also positions enterprise information as a mediating mechanism through which SCRM practices are translated into marketing outcomes, thereby improving the quality, integration, and cross-functional visibility of the information used in marketing decision-making and execution. The study adopts a quantitative, explanatory, cross-sectional survey design, with the enterprise as the unit of analysis. The target population consists of small and medium-sized enterprises operating in Libya, defined as firms employing between 10 and 200 employees. Because a complete and controlled sampling frame of eligible enterprises was not available for probability-based selection, the study employed a nonprobability sampling approach. Participation was limited to eligible enterprise decision-makers through purposive screening, while recruitment relied on online distribution of the survey link. Firm-level data were obtained from owners or general managers using a structured questionnaire with Likert-type agreement scales. The analytical procedure follows established PLS-SEM practice. Data were screened and prepared in SPSS, and the measurement and structural models were estimated in SmartPLS 4. The study assessed internal consistency, convergent validity, and discriminant validity, and then tested direct and mediated relationships using bootstrapping. HTMT-based criteria were used to strengthen the assessment of discriminant validity, and prediction-oriented evaluation was incorporated where applicable. The dissertation contributes to the literature by testing an integrated mediated model in the Libyan context, where infrastructure constraints and governance conditions may influence the implementation of SCRM practices and the development of enterprise information for marketing purposes.