1970-1980 Yılları Arasında Türk Sinemasında Çocuk Temsili: Toplumsal Rol Bağlamında İncelenmesi
Representation of Children in Turkish Cinema Between 1970-1980: Examination in the Context of Social Role
  1. Tez No: 1006203
  2. Yazar: ŞEYDA TANRIÖVER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET HAKAN ÇİĞDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
Özet
Çocuk temsillerinin yansımalarını beyaz perdelerde sıkça görmekteyiz. Sinemada her zaman toplumun ekonomik, siyasi ya da kültürel yapılarından bahsedilmiştir. Türk sinemasında da bunları görmek mümkündür. Sinemanın Türkiye'ye gelmesi ile kendi içerisinde gelişim ve değişimlere uğramıştır. Bu gelişmeler arasında Türk yönetmenlerin filmlerinde çocuk temalı senaryoları beyaz perdede izleyici ile buluşturması da vardır. Bu çalışma Türk sinemasında yer alan çocuk karakterlerin toplumsal, kültürel bağlamında yansımalarını inceleyip, çocuklara nasıl kimlikler oluşturulduğunu ortaya koymak amaçlanmıştır. Türk sinemasında ki çocuk karakterlerin senaryolarda nasıl temsil edildikleri üzerine incelemeler yapılmaktadır. Türk sinemasında yapılan filmlerde ki çocuk karakterler üzerinde ki etkileri ve gelişim süreci konu edilinecektir. Son olarak da 1970- 1980 yılları arasında Türk sinemasında yapılan filmler çocuğun toplumsal rolü bağlamında değerlendirilmesi yapılarak tez çalışması sonuca erdirilecektir. 1970- 1980 yılları arasında Türk sinemasında yapılan Yumurcak Köprüaltı Çocuğu (1970), Sezercik Yavrum Benim ( 1971), Öksüzler (1973), Yumurcak Küçük Kovboy (1973), Sezercik Küçük Mücahit (1975), Gülşah Küçük Anne (1976), Yusuf ile Kenan (1979) filmleri literatür ve içerik analizi ile araştırma kapsamında kullanılacaktır.
Özet (Çeviri)
We often see the reflections of children's representations on the big screens. At the cinema all the time The economic, political or cultural structures of the society are mentioned. In Turkish cinema too It is possible to see. With the arrival of cinema to Turkey, it has experienced developments and changes within itself. has suffered. Among these developments, Turkish directors used child-themed scripts in their films. There is also the opportunity to meet the audience on the screen. This study is about children in Turkish cinema. By examining the reflections of the characters in their social and cultural context, what kind of identities do they give to children? It is aimed to show that it was created. Child characters in Turkish cinema Studies are being carried out on how they are represented in the scenarios. The effects and development process on child characters in films made in Turkish cinema will be discussed. Finally, the thesis will be concluded by evaluating the films made in Turkish cinema between 1970 and 1980 in the context of the social role of the child. Yumurcak Köprüaltı Çocuğu (1970), Sezercik Yavrum Benim (1971), Öksüzler (1973), Yumurcak Küçük Cowboy (1973), Sezercik Küçük Mücahit (1975), Gülşah Küçük Anne (1976), Yusuf ile, which were produced in Turkish cinema between 1970 and 1980. Kenan (1979) movies will be used within the scope of research through literature and content analysis.