Abay Kunanbayulı'da hayatın anlamı ve din ilişkisi
The meaning of life and relationship with religion for Abay Kunanbayuli
- Tez No: 1006204
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ KUŞAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Abay'ın yaşadığı dönem, çarlık otokrasisine Kazak'ın yaşamına giderek daha fazla nüfuz eden Kenesarı Kasımov'un son teşebbüsünden sonra, bağımsız bir birim olarak Kazak bozkırının bağımsız varlığını tamamlayan zamandır. Daha ilerici endüstriyel ilişkilerin etkisi altında bölge ekonomisinin gelişmesi, Kazak halkında bilim ve bilginin yayılması ihtiyacını uyandırdı, Kazakistan'da eğitim fikirlerinin ortaya çıkması için uygun maddi ve manevi ön koşullar yarattı. Bu nesnel tarihsel koşullar, çevre ve Abay'ı Kazak halkının ana ideologu olarak ortaya koydu. Abay'ın doğa ve toplum hakkındaki görüşlerinin ortaya konulacağı özel felsefi tezleri yoktur, felsefi düşüncesi farklı bir şekilde sunulur. İhtiyaç, Abay'ı çeşitli öğretileri incelemeye ve belirli bir polemik, sorun veya durum hakkında kendi sonuçlarını çıkarmaya yöneltti. Abay, Kazakların yaşam felsefesini, felsefi görüşlerine halkın bilimsel ilerleme ve aydınlanma fikirlerine nüfuz eden bilge bir öğreti seviyesine yükseltti. Abay, insan zihnini yükseltir ve cehaleti kınar. Çalışmasının amacı bir kişidir, şu soruyu sorar - bu dünyada bir insanın görünüşünün anlamı nedir, insan vücudu nasıl çalışır, bir kişinin çevre ile ilişkisi nedir, bir kişi onu etkileyebilir mi? yaşamın akışı, Yüce'nin insan yaşamındaki rolü nedir? Tüm bunlar ve diğer sorular Abay'ı endişelendirdi, merak etti ve Kazakların günlük yaşamında cevaplar aradı, bunları farklı dönemlerden düşünürlerin açıklamalarıyla ilişkilendirdi. Modern insanlar bile Abay'ın bazı sorularına cevap bulamadı. Düşünür tarafından geliştirilen“kâmil insan”kavramı etrafında hayat anlamı ile din ilişkisini anlamaya çalışacağız
Özet (Çeviri)
The time in which Abay lived is the time that completes the independent existence of the Kazakh steppe as an independent unit, after the last attempt to restore the khan's power by Kenesary Kasymov, a time that increasingly penetrated the tsarist autocracy into the life of Kazakh society. The development of the region's economy under the influence of more progressive industrial relations aroused the need in the Kazakh people for the dissemination of science and knowledge, created favorable material and spiritual prerequisites for the emergence of educational ideas in Kazakhstan. These objective historical conditions, the environment, and put forward Abay as the main ideologist of the Kazakh people. Abay does not have special philosophical treatises in which his views on nature and society would be set forth, his philosophical thought is presented in a different way. The need led Abay to study various teachings and draw up his own conclusions on a particular polemic, problem or situation. Abay raised the life philosophy of the Kazakhs to the level of a wise teaching, whose philosophical views are permeated with the ideas of scientific progress and the enlightenment of the people. Abay elevates the human mind and condemns ignorance. The object of his study is a person, he asks the question - what is the meaning of the appearance of a person in this world, how the human body works, what is the relationship of a person with the environment, can a person influence the course of life, what is the role of the Almighty in human life? All these and other questions worried Abay, he wondered and looked for answers in the daily life of Kazakhs, linking them with the statements of thinkers of different eras. Even modern people could not find answers to some of Abay's questions. We will try to understand the concept of the“whole person”, developed by the thinker, according to our capabilities.