Çocukluk çağı travmaları ile psikolojik sağlamlık arasındaki ilişkide otomatik düşünceler ile evlilik uyumunun aracılık rolünün incelenmesi
Examining the mediation role of automatic thoughts and marital adjustment in relationship between childhood traumas and psychological resilience
- Tez No: 1006209
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEHER MERVE ERUS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı çocukluk çağı travmaları, psikolojik sağlamlık arasındaki ilişkide otomatik düşünceler ile evlilik uyumunun aracılık rolünü araştırmaktır. Araştırmanın diğer bir amacı da psikolojik sağlamlık ile cinsiyet, yaş, eğitim düzeyi ve algılanan ekonomik durum değişkenleri arasında anlamlı farklılık olup olmadığını incelemektir. Araştırma ilişkisel tarama yöntemiyle gerçekleştirilmiştir. Araştırma, 543 evli katılımcıdan oluşmaktadır. Veriler Kişisel Bilgi Formu, Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği, Otomatik Düşünceler Ölçeği, Evlilik Uyumu Ölçeği, Psikolojik Sağlamlık Ölçeği ile toplanmıştır. Veri analizinde bağımsız gruplar t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), SPSS PROCESS makrosu kullanılmıştır. Araştırmada t-testi ve ANOVA analiz sonuçlarına göre cinsiyet, yaş, algılanan ekonomik durum, değişkenlerine göre anlamlı farklılık bulunmakta; eğitim düzeyi değişkenlerine göre anlamlı farklılık bulunmamaktadır. SPSS PROCESS makrosu üzerinden bootstrap güven aralıkları kullanılarak yapılan analiz sonucunda otomatik düşünceler ile evlilik uyumu değişkenlerinin çocukluk çağı travmaları ile psikolojik sağlamlık değişkenleri arasındaki ilişkide aracı olduğu belirlenmiştir. Bu doğrultuda çocukluk çağında travmatik yaşantılara maruz kalan evli bireylere yönelik psikolojik yardım çalışmalarında otomatik düşünceleri üzerine bilişsel müdahalelerde ve evlilik uyumunu arttırmaya yönelik müdahalelerde bulunmanın psikolojik sağlamlıklarını arttırmaya katkı sağlayabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the mediating roles of automatic thoughts and marital adjustment in the relationship between childhood trauma and psychological resilience. Another aim of the study is to examine whether there are significant differences between psychological resilience and the variables of gender, age, educational level, and perceived economic status. The study consisted of 543 married participants. Data were collected using the Personal Information Form, the Childhood Trauma Questionnaire, the Automatic Thoughts Questionnaire, the Marital Adjustment Scale, and the Psychological Resilience Scale. In data analysis, the independent samples t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), and the SPSS PROCESS macro were used. According to the results of the t-test and ANOVA, significant differences were found with respect to gender, age, and perceived economic status, whereas no significant differences were found with respect to educational level. The analysis conducted using bootstrap confidence intervals via the SPSS PROCESS macro revealed that automatic thoughts and marital adjustment served as mediators in the relationship between childhood trauma and psychological resilience. Accordingly, it is considered that providing cognitive interventions targeting automatic thoughts and interventions aimed at enhancing marital adjustment in psychological counseling and intervention programs for married individuals who were exposed to traumatic experiences in childhood may contribute to increasing their psychological resilience.