Uluslararası ticari sözleşmelerin hazırlanmasında dikkat edilecek hukuki ilkeler
- Tez No: 1006234
- Danışmanlar: PROF. DR. AYFER UYANIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mef Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
Özet
Uluslararası ticaretin hızla geliştiği ve ülkeler arasındaki ekonomik sınırların gittikçe daha geçirgen hale geldiği günümüzde, farklı hukuk sistemlerine tabi taraflar arasında kurulan ticari ilişkilerde sözleşmelerin dikkatle ve özenle hazırlanması her zamankinden daha büyük bir önem taşımaktadır. Bu tez çalışmasında uluslararası ticari sözleşmelerin geçerlilik şartları, sözleşme öncesi müzakere süreci ve sözleşmede bulunması gereken temel hükümler ayrıntılı şekilde incelenmiştir. Tezin birinci bölümünde, uluslararası ticaretin ve uluslararası ticaret hukukunun kavramsal ve tarihsel çerçevesi çizilmiş; uluslararası ticaret hukukunun kaynakları ve bu kaynakların uluslararası ticari sözleşmeler bakımından taşıdığı önem ortaya konulmuştur. İkinci bölümde, uluslararası ticari sözleşmelerin hazırlık sürecinin temelini oluşturan sözleşme öncesi müzakere aşaması ele alınmış; tarafların müzakere sürecindeki sorumlulukları ile bu süreçte düzenlenen belgeler değerlendirilmiştir. Üçüncü bölümde ise, uluslararası ticari sözleşmelerin kuruluşu ve geçerliliğine ilişkin hususlar ile sözleşmenin hazırlanması sırasında dikkate alınması gereken yapısal unsurlar, esas borç ilişkileri ve uyuşmazlıkların çözümüne yönelik hükümler incelenmiştir. Bu tez, uluslararası ticari sözleşmelerin hazırlanması sürecine dair teorik bilgileri ve uygulamaya yönelik önerileri sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In the contemporary world, where international trade is rapidly advancing and the economic borders between countries are becoming increasingly permeable, the preparation of contracts in commercial relationships between parties subject to different legal systems is of greater importance than ever. This thesis examines the conditions for the validity of international commercial contracts, the pre-contractual negotiation process, and the essential provisions that should be included in such contracts. In the first chapter of the thesis, the conceptual and historical framework of international trade and international trade law is outlined, and the sources of international trade law and their significance for international commercial contracts are analyzed. The second chapter focuses on the pre-contractual negotiation phase, which constitutes the foundation of the preparation process of international commercial contracts; the responsibilities of the parties during negotiations and the documents prepared in this process are evaluated. In the third chapter, issues related to the formation and validity of international commercial contracts, as well as the structural elements to be considered during the drafting of contracts, the main contractual obligations, and provisions concerning dispute resolution are examined. This thesis aims to provide both theoretical insights and practical recommendations regarding the preparation of international commercial contracts.