Dijital travmanın dijital iyi oluş ve genel iyi oluş üzerindeki etkisinde doomscrolling (felaket haber kaydırma) ile duygusal regülasyonun aracılık rolü
The role of doomscrolling and emotional regulation as mediators in the effect of digital trauma on digital well-being and general well-being
- Tez No: 1006235
- Danışmanlar: PROF. DR. FUAT TANHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Eğitim ve Öğretim, Psychology, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, dijital travmanın dijital iyi oluş ve genel iyi oluş üzerindeki etkisinde doomscrolling (felaket haber kaydırma) ve duygusal regülasyonun aracılık rollerini incelemektir. Araştırma, ilişkisel tarama modelinde tasarlanmış olup, çalışma grubu 539 katılımcıdan oluşmaktadır. Veriler Dijital Travma Ölçeği, Doomscrolling Ölçeği, Ergenler İçin Duygu Düzenleme Ölçeği, Dijital İyi Oluş Ölçeği ve Genel İyi Oluş Ölçeği aracılığıyla toplanmıştır. Veri analizleri, SPSS (Versiyon 26),SPSS ve JASP (Versiyon 0.19.0.1) yazılımlarıyla gerçekleştirilmiştir.Değişkenler arasındaki ilişkiler çoklu aracılık modeli kapsamında PROCESS Macro (Model 80) kullanılarak analiz edilmiştir.Elde edilen bulgular, dijital travmanın genel iyi oluş üzerindeki toplam ve doğrudan etkilerinin anlamlı olduğunu göstermiştir. Dijital travmanın genel iyi oluş üzerindeki doğrudan etkisi istatistiksel olarak anlamlıdır. Aracılık analizleri, dijital travmanın genel iyi oluş üzerindeki etkisinin önemli bir bölümünün doomscrolling ve duygusal regülasyon aracılığıyla dolaylı olarak gerçekleştiğini ortaya koymuştur. Dijital travmanın doomscrolling davranışını artırdığı, duygusal regülasyonu ise azalttığı belirlenmiştir. Doomscrolling, dijital iyi oluşu ve genel iyi oluşu olumsuz yönde etkilerken; duygusal regülasyon hem dijital iyi oluşu hem de genel iyi oluşu pozitif yönde yordamaktadır. Dijital iyi oluşun genel iyi oluş üzerinde güçlü ve anlamlı bir etkisi olduğu saptanmıştır.Sonuç olarak, dijital travmanın bireyin dijital ve iyi oluşu üzerindeki etkisinin tek yönlü olmadığı; risk artırıcı süreçler (doomscrolling) ve koruyucu süreçler (duygusal regülasyon) aracılığıyla çok boyutlu bir yapı sergilediği görülmektedir. Bu bulgular, dijital travma bağlamında geliştirilecek psikoeğitsel ve önleyici müdahalelerde doomscrolling davranışlarının azaltılmasına ve duygusal regülasyon becerilerinin güçlendirilmesine odaklanılmasının önemini vurgulamaktadır. Araştırma sonuçları literatür bulguları ışığında tartışılmış ve öneriler sunulmuştur
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the mediating roles of doomscrolling and emotional regulation in the effect of digital trauma on digital well-being and general well-being. The study was designed using a correlational survey model, and the study group consisted of 539 participants. Data were collected using the Digital Trauma Scale, Doomscrolling Scale, Emotion Regulation Scale for Adolescents, Digital Well-being Scale, and General Well-being Scale. Data analyses were performed using SPSS (Version 26)and JASP (Version 0.19.0.1) software. The relationships between variables were analyzed using the PROCESS Macro (Model 80) within a multiple mediation model.The findings revealed that digital trauma has a significant total and direct effect on general well-being. The direct effect of digital trauma on general well-being is statistically significant. Mediation analyses showed that a significant portion of the effect of digital trauma on general well-being occurs indirectly through doomscrolling and emotional regulation. It was determined that digital trauma increases doomscrolling behavior and decreases emotional regulation. While doomscrolling negatively affects digital well-being and general well-being, emotional regulation positively predicts both digital well-being and general well-being. A strong and significant effect of digital well-being on general well-being was found. In conclusion, it is seen that the effect of digital trauma on an individual's digital and well-being is not unidirectional; it exhibits a multidimensional structure through risk-increasing processes (doomscrolling) and protective processes (emotional regulation). These findings emphasize the importance of focusing on reducing doomscrolling behaviors and strengthening emotional regulation skills in psychoeducational and preventive interventions developed in the context of digital trauma. The research results were discussed in light of the literature findings, and recommendations were presented.