Sosyal incelemeye tabi olan ailelerin güçlü yönlerini kullanma becerisinin psikolojik sağlamlık ve psikolojik esneklik düzeyi ile ilişkisinin incelenmesi
Examining the relationship between the skill of utilizing strengths in families under social review and their levels of psychological resilience and psychological flexibility
  1. Tez No: 1006266
  2. Yazar: ALİHAN BUDAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDURRAHMAN KENDİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, sosyal incelemeye tabi olan ailelerin güçlü yönlerini kullanma becerisinin psikolojik esneklik ve aile psikolojik sağlamlığı arasında ilişkilerini incelemek, çeşitli demografik özelliklere göre bu değişkenlerin farklılaşıp farklılaşmadığını ortaya koymak üzere yapılmıştır. Araştırmanın evrenini İstanbul ili Bakırköy ilçesinde ikamet eden, 3294 ve 2022 sayılı kanunlara göre muhtaçlık sınırının altında kalan aileler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi amaçsal örnekleme yöntemiyle belirlenmiştir. Çalışma 186 kadın ve 72 erkek birey olmak üzere toplam 258 katılımcı ile tamamlanmıştır. Mevcut görüşmeler yüz yüze yapılarak veriler toplanmıştır. Araştırmada demografik Bilgi Formu, Güçlü Yönler Özyeterlik Ölçeği, Psikolojik Esneklik Ölçeği ve Aile Psikolojik Sağlamlık Ölçeği Kısa Formu kullanılmıştır. Araştırmada kullanılan verilerin analizi SPSS 25.0 paket programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmada kullanılan ölçeklerin güvenirlik düzeylerini belirlemek amacıyla Cronbach's alfa iç tutarlılık katsayıları hesaplanmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkileri belirlemek amacıyla Pearson Korelasyon Analizi yapılmıştır. Ölçek puanlarının demografik değişkenlere göre değişip değişmediğini belirlemek için parametrik ve parametrik olmayan testler kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre güçlü yönler özyeterliği ile psikolojik esneklik ve aile psikolojik sağlamlığı arasında pozitif yönde anlamlı ilişkiler bulunmuştur ve güçlü yönler özyeterliğin hem psikolojik esnekliği hem de aile psikolojik sağlamlığını anlamlı düzeyde yordadığı saptanmıştır. Pearson korelasyon analizi sonuçlarına göre, güçlü yönler özyeterlik ölçeği ile aile psikolojik sağlamlık ölçeği arasında pozitif yönde düşük düzeyde(r = .28, p < .01) anlamlı bir ilişki bulunmuş iken Güçlü yönler özyeterlik ölçeği ile psikolojik esneklik ölçeği arasında pozitif yönde orta düzeyde(r = .58, p < .01) anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Yapılan regresyon analizleri sonucunda güçlü yönler özyeterliğin hem psikolojik esnekliğin hem de aile psikolojik sağlamlığının anlamlı bir yordayıcısı olduğu görülmüştür. Demografik değişkenler açısından yapılan analizler sonucunda; bakım yükümlülüğü ve konut mülkiyeti değişkenlerin mevcut ölçeklerle olan ilişkilerinde anlamlı farklılıklar saptanmamıştır. Ancak eğitim düzeyi, çalışma durumu ve süresi, aylık gelir düzeyine göre güçlü yönler özyeterliği ile psikolojik esneklik düzeyi arasındaki ilişkinin anlamlı bir biçimde farklılaştığı belirlenmiştir. Eğitim düzeyi ve gelir seviyesi arttıkça bireylerin güçlü yönler özyeterliği ve psikolojik esneklik düzeyleri yükselmektedir. Sonuç olarak araştırma sosyal incelemeye tabi olan ailelerdeki güçlü yönler özyeterliğin, psikolojik esneklik ile birlikte aile psikolojik sağlamlığının anlamlı bir ilişki içerisinde olduğunu, demografik özelliklere göre mevcut ölçeklerin ilişki düzeylerinin değiştiğini saptamıştır. Elde edilen bulguların sosyal hizmet çalışmaları başta olmak üzere aile temelli çalışmalara katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This master's thesis was conducted to examine the relationships between the ability of families subject to social investigation to utilize their strengths, psychological flexibility, and family psychological resilience, and to determine whether these variables differ according to various demographic characteristics. The population of the study consists of families residing in the Bakırköy district of Istanbul who fall below the poverty threshold according to Law No. 3294 and the 2022 criteria. The sample of the study was determined using purposive sampling, and the research was completed with a total of 258 participants, including 186 women and 72 men. Data were collected through face-to-face interviews. The Demographic Information Form, the Strengths Self-Efficacy Scale, the Psychological Flexibility Scale, and the Short Form of the Family Psychological Resilience Scale were used in the study. Data analysis was carried out using the SPSS 25.0 statistical package program. Cronbach's alpha internal consistency coefficients were calculated to determine the reliability levels of the scales used in the study. Pearson Correlation Analysis was conducted to examine the relationships between variables. Parametric and non-parametric tests were employed to determine whether scale scores differed according to demographic variables. According to the findings of the study, significant positive relationships were found between strengths self-efficacy, psychological flexibility, and family psychological resilience. It was also determined that strengths self-efficacy significantly predicted both psychological flexibility and family psychological resilience. The results of the Pearson correlation analysis revealed a low-level positive and significant relationship between the Strengths Self-Efficacy Scale and the Family Psychological Resilience Scale (r = .28, p < .01), while a moderate-level positive and significant relationship was found between the Strengths Self-Efficacy Scale and the Psychological Flexibility Scale (r = .58, p < .01). Regression analyses indicated that strengths self-efficacy is a significant predictor of both psychological flexibility and family psychological resilience. As a result of analyses conducted in terms of demographic variables, no significant differences were found in the relationships between caregiving responsibility and housing ownership variables and the scales used. However, it was determined that the relationship between strengths self-efficacy and psychological flexibility differed significantly according to education level, employment status and duration, and monthly income level. As education level and income level increase, individuals' strengths self-efficacy and psychological flexibility levels also increase. In conclusion, the study determined that strengths self-efficacy in families subject to social investigation is significantly associated with psychological flexibility and family psychological resilience, and that the levels of these relationships vary according to demographic characteristics. The findings are considered to contribute to family-based interventions, particularly in the field of social work.