Gıda sektöründe çalışan bireylerin katı atık yönetimine ilişkin farkındalıkları, tutumları ve uygulamaları: Meyve ve sebze sektörü örneği
Awareness, attitudes and practices of individuals working in the food sector regarding solid waste management: The case of fruit and vegetable sector
- Tez No: 1006267
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZERRİN KENANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Ziraat, Food Engineering, Agriculture
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sürdürülebilir Tarım Gıda Sistemleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'de gıda sektöründe faaliyet gösteren firmalarda çalışan bireylerin katı atık yönetimine ilişkin farkındalık, tutum ve uygulamaları, meyve ve sebze işleme alt sektörünü esas alınarak incelenmektedir. Araştırmanın temel amacı, İzmir, Manisa ve Aydın illerinde sürdürülebilirlik çalışması yapan ve yapmayan firmalarda çalışan bireylerin katı atık yönetimine ilişkin bilgi düzeyleri, eğitim alma durumları, farkındalıkları, tutumları ve davranış eğilimlerini karşılaştırmalı olarak değerlendirmektir. İzmir, Manisa ve Aydın illerinde faaliyet gösteren 85 firmadan 170 çalışan araştırmaya dahil edilmiştir. Bu firmaların %50'si sürdürülebilirlik uygulamaları olan, %50'si ise sürdürülebilirlik uygulamalarına sahip olmayan firmalardan seçilmiştir. Anketler, demografik bilgiler, çevre farkındalığı düzeyi, katı atık yönetimi uygulamaları, katı atık yönetimi ile ilgili eğitim alma durumu ve istekliliği gibi başlıklardan oluşan kapsamlı bir yapıdadır. Araştırma sonuçlarına göre, sürdürülebilirlik çalışması yapan firmalarda çalışan bireyler, katı atık yönetimi eğitimi alma sıklığı bakımından daha avantajlıdır. Bu bireyler ayrıca, atık yönetiminin çevresel faydalarına daha çok inanmakta ve uygulamada daha etkin rol oynamaktadır. Eğitim almış olmanın, bireylerin atık yönetimi uygulamalarındaki etkinliğini artırdığı da belirlenmiştir. Çalışma sonucunda, katı atık yönetimi politikalarının yalnızca kurumsal değil, aynı zamanda bireysel düzeyde farkındalık ve davranış değişimi ile desteklenmesi gerektiği vurgulanmaktadır. Elde edilen bulgular, hem literatüre katkı sunmakta hem de karar vericilere, yerel yönetimlere ve özel sektöre eğitim, farkındalık kampanyaları ve sürdürülebilirlik stratejileri geliştirme yönünde yol gösterici olmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study, examines the awareness, attitudes, and practices of individuals working in companies operating in the food sector in Turkey regarding solid waste management, focusing on the fruit and vegetable processing sub-sector. The main objective of the research is to comparatively evaluate the knowledge levels, training status, awareness, attitudes, and behavioral tendencies of individuals working in companies that do and do not carry out sustainability work in the provinces of Izmir, Manisa, and Aydın regarding solid waste management. A total of 170 employees from 85 companies operating in the provinces of İzmir, Manisa, and Aydın were included in the study. Of these firms, 50% have sustainability practices, while the remaining 50% do not. The surveys have a comprehensive structure covering topics such as demographic information, levels of environmental awareness, solid waste management practices, and the status of receiving training on solid waste management as well as the willingness to participate in such training. According to the findings, individuals working in companies with sustainability practices were more likely to have received training on solid waste management. These individuals also demonstrated a stronger belief in the environmental benefits of waste management and played a more active role in its implementation. It was also determined that having received training increased the effectiveness of individuals in waste management practices. The study concludes that solid waste management policies should be supported not only at the institutional level but also through individual awareness and behavior change. The findings contribute to the literature and provide guidance for policymakers, local authorities, and the private sector in developing training programs, awareness campaigns, and sustainability strategies.