Edinilmiş mallara katılma rejiminde takas
Set-off in the regime of participation in acquired property
  1. Tez No: 1006280
  2. Yazar: ARDA KEKÜLLÜOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. SUAT SARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
Özet
Edinilmiş mallara katılma rejiminin tasfiyesinde her eş veya onların mirasçıları, kural olarak diğer eşe ait artık değerin yarısı üzerinde hak sahibi olur ve alacaklar takas edilir. Alacakların takas edileceğini düzenleyen TMK 236/1'e göre takas tarafların bu hususta talepleri olmaksızın kendiliğinden gerçekleşecektir. Takasın kendiliğinden gerçekleşmesi, borçlunun takasa yönelik iradesini karşı tarafa bildirmesini şart koşan TBK'da düzenlenen takasa göre önemli bir farklılık meydana getirmektedir. Anılan fark, TMK 236/1 kapsamındaki takası ve takasın tasfiyedeki rolünü birçok yönden tartışmalı hale getirmektedir.
Özet (Çeviri)
In the liquidation of the regime of participation in acquired property, each spouse, or their heirs, is in principle entitled to one half of the other spouse's surplus value, and the corresponding claims are set off against each other. Pursuant to Article 236(1) of the Turkish Civil Code (TCC), such set-off operates automatically by operation of law, without any request or declaration by the parties. This mechanism constitutes a significant departure from the general rules on set-off under the Turkish Code of Obligations (TCO), which require the debtor to declare the intention to set off to the other party. This distinction renders the set-off mechanism under Article 236(1) TCC and its role in the liquidation process controversial in several respects.