Statik imgeden kinetik propagandaya: 2. Dünya Savaşı afişlerinde görsel retoriğin hareket ve sesle yeniden işlevselleştirişmesi
From static image to kinetic propaganda: The re-functionalization of visual rhetoric through motion and sound in World War II posters
  1. Tez No: 1006279
  2. Yazar: GÖKHAN BAYRAKTUTAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ORKUN YÖNTEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Sahne ve Görüntü Sanatları, Güzel Sanatlar, Communication Sciences, Performing and Visual Arts, Fine Arts
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykoz Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Görsel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
Özet
İkinci Dünya Savaşı, yalnızca askeri bir çatışma sahası olmanın ötesinde, kitlelerin algı ve davranışlarını yönetmeyi amaçlayan yoğun bir görsel-işitsel ikna sürecine tanıklık etmiştir. Bu dönemde propaganda afişleri, devlet ideolojilerinin kamusal alana aktarıldığı ve ulusal kimliklerin inşa edildiği temel retorik araçlar olarak işlev görmüştür. Tarihsel bağlamda statik birer temsil olan bu görseller, günümüz dijital medya ekosisteminde yeniden canlandırılarak dinamik ikna yapılarına dönüşme potansiyeli sergilemektedir. Bu çalışma, söz konusu afişleri hareket ve ses aracılığıyla yeniden işlevselleştirerek, görsel retoriğin çok-duyulu bir kinetik ikna alanına evrilme sürecini incelemeyi hedeflemektedir. Uygulama temelli bir araştırma modelini benimseyen bu tez, farklı ideolojik blokları temsil eden on adet propaganda afişini vaka incelemesi olarak ele almaktadır. Araştırma süreci, bu afişlerin statik formlarından arındırılmasını; katmanlama, hareket tasarımı, ses tasarımı ve yapay zeka destekli dijital yeniden üretim teknikleri kullanılarak bir“kinetik propaganda”deneyimine dönüştürülmesini kapsamaktadır. Çalışma, medya biçimleri değişse dahi korku, aidiyet ve düşmanlaştırma gibi temel ikna mekanizmalarının tarihsel bir süreklilik arz ettiğini savunmaktadır. Bu tarihsel materyalleri yeniden işlevselleştiren araştırma, görsel-işitsel hareketin ve sesin ikna üzerindeki etkisini hem deneyimsel hem de analitik düzeyde sorgulamaktadır. Sonuç olarak bu çalışma, üretilen kinetik videoları araştırmanın odağına yerleştirerek, statik imgeden dinamik ikna süreçlerine geçişin teorik ve metodolojik çerçevesini sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
World War II was not merely a physical conflict but also a stage for intense audiovisual persuasion aimed at governing mass perceptions and behaviors. During this era, propaganda posters functioned as primary rhetorical instruments for constructing national identities and circulating state ideologies. Although originally designed as static visual objects, these posters possess the potential to be reactivated as dynamic structures within contemporary digital media environments. This study examines the transformation of World War II propaganda posters from static representations into multi-sensory, kinetic persuasion fields through the integration of motion and sound. Adopting a practice-based research model, the thesis analyzes ten propaganda posters from diverse ideological blocs. The research process involves stripping these posters of their static forms and transforming them into a“kinetic propaganda”experience through layering, motion design, sound design, and AI-supported digital reproduction techniques. The study argues that while media formats evolve, fundamental persuasion mechanisms, such as fear, belonging, and dehumanization, exhibit a historical continuity. By refunctionalizing these historical artifacts, the research investigates the impact of audiovisual movement and sound on persuasion at both experiential and analytical levels. Ultimately, this work positions the produced kinetic videos as the core of the research, providing a theoretical and methodological framework for the transition from static imagery to dynamic persuasion.