Edinilmiş mallara katılma rejiminin sona ermesi ve tasfiyesi
Dissolution and liquidation of matrimonial regi̇me
- Tez No: 434406
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN MURAT DEVELİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Medeni Hukuk) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
4721 sayılı Türk Medeni Kanunu'nda yasal mal rejimi olarak edinilmiş mallara katılma rejimi kabul edilmiştir. Edinilmiş mallara katılma rejimi, kadın- erkek eş arasında malvarlığının yarı yarıya paylaşılması esasına dayanır. Söz konusu yasal mal rejiminde, malvarlıkları edinilmiş ve kişisel mal olmak üzere ikiye ayrılır. Edinilmiş mallara katılma rejimi, eşlerden birinin ölümü veya başka bir mal rejiminin kabulüyle sona erer. Mahkemece evliliğin iptal veya boşanma sebebiyle sona erdirilmesine veya mal ayrılığına geçilmesine karar verilmesi hâllerinde, mal rejimi dava tarihinden geçerli olmak üzere sona erer. Mal rejiminin sona ermesiyle birlikte mal rejiminin tasfiyesi aşamasına gelinir. Tasfiye, eşler arasında tasfiye anlaşması yapılmış ise bu tasfiye anlaşmasına göre, arabuluculuk yöntemi veya mahkeme aracılığı ile yapılabilir. Tasfiye aşamasında öncelikle, artık değer bulunur. Artık değer, her eşin eklenecek değerleri ve denkleştirme miktarı dâhil edilerek bulunan edinilmiş mal değerlerinden bu mallara ilişkin borçlarının çıkarılması sonucunda bulunan değerdir. Kanunen öngörülen takas işleminin yapılmasından sonra katılma alacaklısı ve katılma borçlusu eş tespit edilir. Bu hesaplama sonucunda bulunan değerin, kanun gereği takas edilmesinden sonra kalan miktar ise her eş için 'katılma alacağını' gösterir.
Özet (Çeviri)
The Turkish Civil Code adopts the regime of participation in acquired property as the legal regime. The regime of participation in acquired property based on the principle of division of property equally between the spouses. This matrimonial regime provides for a distinction of property: private property and the acquired property. The regime of participation in acquired property is dissolved by the death of a spouse or the adoption of another matrimonial regime. If there is divorce or nullity of marriage, the regime is dissolved and the dissolution retroactive to the date of the request. The dissolution of the matrimonial regime leads to the liquidation of the matrimonial regime. Liquidation may be under a termination agreement if the spouses have entered into, or through mediation, or judgment. The first stage of the liquidation is the profit calculation. Acquits of each spouse and added rewarded, after all debts are deducted encumbering them to bring out the benefit. After running the compensation provided by law, the husband creditor and the debtor spouse are designated. The amount that remains after compensation under the law of the value found at the end of this calculation shows“the claim of participation”for each spouse.