Deprem etkisindeki çok katlı yapı sistemlerinde perde tasarım momentlerinin hesabı ile ilgili parametrik bir inceleme
- Tez No: 100632
- Danışmanlar: DOÇ.DR. F. GÜLTEN GÜLAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
DEPREM ETKİSİNDEKİ ÇOK KATLI YAPI SİSTEMLERİNDE PERDE TASARIM MOMENTLERİNİN HESABI İLE İLGİLİ PARAMETRİK BİR İNCELEME ÖZET Yüksek lisans tezi olarak sunulan bu çalışmada 1998'de yürürlüğe giren Yeni Türkiye Deprem Yönetmeliğinde süneklik düzeyi yüksek perdeler için tanımlanmış olan tasarım eğilme momentinin hesabı ile ilgili bir araştırma ve parametrik bir inceleme yapılmıştır. Deprem yönetmeliğinde tanımlanan bu tasarım eğilme momenti değerleri, hesap eğilme momenti değerleri ile karşılaştırıldığında, özellikle kritik bölgenin üstünde kalan perde üst bölgelerinde biraz fazla muhafazakar olduğu izlenimini vermiştir. Bu nedenle tez çalışmasında esas olarak yönetmelikte verilen tasarım eğilme moment diyagramının özellikle kritik perde yüksekliğinin sona erdiği kesitin üstündeki bölgede, hem güvenli yönde kalacak, hem de daha ekonomik sonuçlar verecek yeni bir moment dağılımı önerisi getirebilmek amacıyla, parametrik bir inceleme yapmak ve sunulan değişik öneri moment diyagramları arasında en uygun ve güvenli olanının seçimi ile yönetmelikte önerilen tasarım moment diyagramına bir alternatif sunmak amaçlanmıştır. İlk bölümde tez çalışmasının amacı ve kapsamı açıklandıktan sonra tezin ikinci bölümünde öncelikle, 'Yeni Türkiye Deprem Yönetmeliği 'nin genel ilke ve kuralları kısaca verilmiş, 'Eşdeğer Deprem Yükü Yöntemi' ve 'Mod Birleştirme Yöntemi'nin yönetmelikte yer alan genel kurallarından bahsedilmiştir. Daha sonraki üçüncü bölümde çok katlı yapı sistemlerinde yaygın olarak kullanılan perdelerin davranışları, göçme şekilleri, yerleştirilmeleri ile ilgili genel bilgiler verilerek, 'Yeni Türkiye Deprem Yönetmeliği 'nde perdeler için verilen konstrüktif kurallar özetlenmiştir. Ayrıca bu bölümde, Perde Tasarım Eğilme Momentleri ile ilgili yönetmelik koşulları ve daha önce yapılan araştırmalardan bahsedilerek, tez çalışmasında kullanılan 'Sayısal Deney Yöntemi' açıklanarak, önerilen perde eğilme moment değerlerinin, hesap eğilme momentlerine oranı olan TGK ( Tasarım Eğilme Momenti Güvenlik Katsayısı ) tanımı verilmiştir. Dördüncü bölümde öncelikle, sayısal incelemeler yapmak için seçilen perde çerçeveli yapı sistemlerinin özellikleri verilmiş, bu yapılarda hem düşey doğrultuda, hem de Y doğrultusundaki deprem yükü etkisine göre kesit hesapları yapılarak, yapı sisteminin ön boyutları belirlenmiştir. Deprem hesabı olarak 'Eşdeğer Deprem Yükü Yöntemi' ve 'Mod Birleştirme Yöntemi' kullanılmıştır. Yapılan hesaplara göre, seçilen yapı sistemlerinin perde eğilme moment diyagramları çizilmiş ve bu diyagramlar üzerinde altı ayrı moment diyagramı ele alınarak, 10, 16 ve 22 katlı burulmalı ve burulma etkisi olmayan yapı sistemlerinde karşılaştırılmalı olarak xıvincelenmiş, daha sonra bunlardan en uygun ve güvenli olanı seçilerek, yönetmelikte önerilen tasarım moment diyagramına bir alternatif tasarım moment diyagramı olarak önerilmiştir. Tez çalışmasının beşinci bölümünde ise, seçilen alternatif tasarım moment diyagramı ile yönetmelikte verilen tasarım moment diyagramı için betonarme hesaplar yapılarak, perde elemam için elde edilen donatı miktarları karşılaştırılmış ve incelenen değişik yapı sistemlerinde bulunan sonuçlar irdelenmiştir. Sonuçlar bölümünde ise seçilen 6. öneri tasarım momenti diyagramı ile yönetmelik tasarım momenti diyagramı karşılaştırılarak, TGK, TGKort ve boyuna donatı değerleri bakımından Öneri 6'nın daha iyi sonuçlar verdiği gösterilmiştir. Ayrıca sunulan bu alternatif tasarım eğilme momenti kullanımı ile boyuna donatılar için özellikle ülkemizde yaygın olarak yapılan 10 ve 16 katlı yapılarda %36'ya varan bir ekonomi sağlanacağı gösterilmiştir. XV
Özet (Çeviri)
INVESTIGATIONS ON THE COMPUTATION OF SHEAR WALL DESIGN MOMENTS IN MULTI-STORY STRUCTURAL SYSTEMS UNDER SEISMIC LOAD SUMMARY In this study presented as a master thesis, a researchwork and parametric investigation is carried out related with the computation of design bending moments for the shear walls with high ductility level required in the New Turkish Earthquake Code, which is put into effect in 1998. When these design bending moments given in the new code are compared with the calculated bending moments, these values seem too conservative especially over the critical regions of the shear walls. Therefore, the purpose of this study is to make a parametric investigation and a comparison among several alternative moment diagrams, in order to find an alternative design bending moment diagram, which will yield a more economical and also a safe solution over the critical shear wall height region. In the First Chapter of the thesis, the explanation of the main purpose and the scope of the thesis are given. Then, in the Second Chapter, the general rules of seismic design in the New Turkish Earthquake Code are mentioned briefly and also, Modal Analysis Method and Equivalent Static Load Method are described. In the Third Chapter, the general information about the behaviors, failure modes and arrangements of the shear walls used widely in the multistory structural systems are presented, and the constructive details of the shear walls given in the new earthquake code are also summarized. In addition, in this chapter, the regulations related with the shear-wall design and the previous studies dealing with the structural walls are outlined. Finally, the parametric numerical approach used in the thesis and the TGK coefficients (Safety Factors for Design Bending Moments) which are defined as the ratio of the proposed shear-wall bending moments to the calculated bending moments are explained. In the Fourth Chapter, firstly, the general properties of the selected shear wall + frame structural systems are given in order to make numerical analyses and then the pre dimensions of the structural systems are specified. Then, the cross-sections are computed under the effect of vertical and the earthquake load acting Y directions. The Equivalent Static Load Method and/or the Modal Analysis Method are used for the seismic analyses of the 10, 16, and 22 story sample structures with and without torsion. Then, according to the results of the calculations, six separate moment diagrams are proposed and the related the shear wall bending moment diagrams are drawn, accordingly. Then, these diagrams are investigated comparatively in order to choose the most suitable diagram among them and finally the sixth alternative diagram is selected and proposed as an alternative design moment diagram to the design moments advised by the earthquake code. XVIIn the Fifth Chapter of the thesis, the reinforcement calculations are made for the proposed alternative design moment diagrams and the Code-design moment diagrams. Then, the amounts of reinforcements are compared for the shear wall members of the structures and the results are discussed. Finally, in the last chapter, the 6. alternative moment diagram is compared with the one of the Code based diagram and it has been shown that the proposed moment diagram yields better and more economical results for the values of TGK, TGKon and the amount of reinforcement required for the shear walls. Besides, it has also been concluded that, with the use of the proposed alternative moment diagram, 36% economy will be obtained for the buildings with 10-16 stories that are commonly utilized in our country. XVll