Allil onyum tuzlarının katyonik polimerizasyondaki etkinliklerinin karşılaştırılması
Comparison of the effectiveness of the allyl onium salts in cationic polymerization
  1. Tez No: 100631
  2. Yazar: GÖKÇEN KALAYCI
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. AYŞEN ÖNEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
ALLIL ONYUM TUZLARININ KATYONİK POLİMERİZASYONDAKİ ETKİNLİKLERİNİN KARŞILAŞTIRILMASI ÖZET Bu çalışmada allil onyum tuzları olan 2-etoksikarbonil-2-propenil piridinyum hekzafloroantimonat (EAP), 2-etoksikarbonil-2-propenil pikolinyum hekzafloroantimonat(EAPNO) ve 2-etoksikarbonil-2-propenil tetrahidrotiyofenyum hekzafloroantimonat (ETM)' nin ısısal ve fotokimyasal katyonik polimerizasyondaki etkinlikleri kıyaslanmıştır. Isısal katyonik polimerizasyonda, radikal başlatıcı olarak fenilazotrifenilmetan(PAT) ve 2,2'-azobisizobutironitril(AIBN) kullanılırken, fotokimyasal polimerizasyonda benzoin ve 2,4,6-trimetilbenzoil difenilfosfinoksit(TMDPO) fotobaşlatıcıları kullanılmıştır. Tuzların tek başlarına ısısal ve fotokimyasal polimerizasyonu başlatma etkinlikleri de araştırılmıştır. 70°C'de gerçekleştirilen ısısal polimerizasyonda radikal başlatıcıların parçalanmasıyla oluşan radikaller, allil onyum tuzlarının allil grubuna katılmakta ve daha sonra parçalanma aşamasıyla radikal katyonlar oluşmaktadır. Ancak, PAT durumunda bu radikal katyonların yanında elektron transferi yoluyla oluşan katyonlar da polimerizasyonu başlatmaktadır. PAT'ın ısı etkisiyle bozunmasıyla oluşan trifenilmetil radikalleri allil onyum tuzları sayesinde yükseltgenerek katyona dönüşmekte ve polimerizasyonu bu şekilde başlatmaktadırlar. CHO' in allil onyum tuzları ile gerçekleştirilen polimerizasyonunda ise yüksek sıcaklıklarda (>80°C) iyi dönüşüm elde edilmiştir. Benzoin ve TMDPO ile gerçekleştirilen fotopolimerizasyonda, allil onyum tuzlarının absorpsiyonu olmadığı yüksek dalga boylarında (>300nm) çok kısa zamanda yüksek dönüşümler elde edilmiştir. Her iki fotobaşlatıcının polimerizasyonu başlatmasında katılma-parçalanma mekanizması geçerliyken, benzoin varlığında gerçekleştirilen polimerizasyonda, oluşan hidroksibenzil radikallerinin alil onyum tuzları tarafından yükseltgenmesiyle oluşan katyonlarda etkindir. EAP ve EAPNO tuzlarının maksimum absorpsiyona ulaştığı bö!gede(260- 280nm), radikal kaynağı olmaksızın aydınlatma yapıldığında EAPNO tuzunun, EAP tuzuna göre daha etkin olduğu gözlenmiştir. CHO' in ısısal ve fotokimyasal katyonik polimerizasyonunda tuz etkinliği ETM>EAPNO>EAP şeklindedir. vı
Özet (Çeviri)
COMPARISON OF THE EFFECTIVENESS OF THE ALLYL ONIUM SALTS IN CATIONIC POLYMERIZATION SUMMARY In our study, allyl onium salts, namely, 2-ethoxycarbonyl-2-propenyl pyridinium hexafluoroantimonate(EAP),2-ethoxycarbonyl-2-propenyl picolinium hexafluoro- antimonate(EAPNO) and 2-ethoxycarbonyl-2-propenyl tetrahydrothiophenium hexafluoroantimonate (ETM) are used in cationic polymerization and their effectiveness is investigated. In thermal cationic polymerization, phenylazotriphenylmethane(PAT) and 2,2'- azobisizobutyronitrile(AIBN) are used as radical initiators, whereas in photochemical polymerization benzoin and 2,4,6 trimethylbenzoyldiphenyl phosphineoxide(TMDPO) are used. Allyl onium salts are also used directly without any addition of radical initiator to start cationic polymerization. In thermal polymerization at 70°C, radicals that are formed by the decomposition of the radical initiators add to the allyl group of the salts and then by fragmentation radical cations form which can start cationic polymerization. In the case of PAT electron transfer reactions also start polymerization in addition to that addition-fragmentation mechanism. Tri phenyl methyl radicals that are formed by the decomposition of PAT are oxidized to cations and thus able to start polymerization. In direct thermal polymerization of CHO, high conversions are obtained at high temperatures(>80°C). In photochemical polymerization with benzoin and TMDPO as radical initiators at a wavelength where allyl onium salts don't have absorption ( A>300nm), high conversions are obtained in very short time periods. Both radical photoinitiators start polymerization by addition-fragmentation mechanism. In the case of benzoin, cations that are formed by the oxidation of hydroxybenzyl radicals by allyl onium salts also start polymerization. At the wavelength (260-280nm) where EAP and EAPNO salts reach the maximum absorption, EAPNO is observed to be more effective than EAP salt. In thermal and photochemical polymerization of CHO, salt effectiveness follows ETM>EAPNO>EAP order.