Uluslararası hukukta siber uzay bağlamında devletlerin egemenliği ve müdahale etmeme ilkeleri
The principles of state sovereignity and non-intervention in the context of cyberspace in international law
- Tez No: 1006335
- Danışmanlar: PROF. DR. CÜNEYT YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
Özet
Uluslararası hukuk, kara, deniz, hava ve uzay alanlarında olduğu gibi siber uzayda da uygulanabilir ve geçerlidir. Bir devletin bir başka devleti hedef alan siber operasyonu kuvvet kullanma yasağı için gerekli eşiği aştığında uluslararası hukuku ihlal etmektedir. Bu eşiği aşmayan siber operasyonlar da uluslararası hukuktaki bir başka bir ilkeyi ihlal ettiği takdirde uluslararası hukuka aykırı olacaktır. Devletlerin egemenliği ilkesi ve temeli egemenlik ilkesine dayanan müdahale etmeme ilkesi bu bağlamda başvurulması gereken ilkelerdendir. Diğer alanlarda olduğu gibi siber alanda da bu iki ilke, uluslararası hukukun birincil kuralı olarak uygulanmalı ve bu ilkelerin devletlere belirli bir şekilde davranma ya da belirli bir şekilde davranmaktan kaçınma yükümlülüğü doğurduğu kabul edilmelidir.
Özet (Çeviri)
International law is applicable and valid in cyberspace as it is in land, sea, air and space. In the event that a state's cyber operations targeting another state cross the required threshold for the prohibition of the use of force, such actions constitute a violation of international law. Furthermore, cyber operations falling below this threshold will be deemed to be in violation of international law if they breach another fundamental principle of international law. In this particular context, the principles of state sovereignty and non-intervention, grounded in the concept of sovereignty, ought to be invoked. As with other areas of international law, it is submitted that these two principles should be applied as primary rules of international law in cyberspace. It is imperative to recognise that these principles impose an obligation on states to act in a particular manner or to refrain from acting in a certain way.