Uluslararası hukukta taktik nükleer silahların kullanımı
The use of tactical nuclear weapons in international law
  1. Tez No: 1006340
  2. Yazar: SEVDE NUR ALTUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
Özet
Taktik nükleer silahlar, savaş veya harekat alanıyla sınırlı olarak, mevcut askeri harekat kabiliyetine katkıda bulunmak amacıyla kullanılan, doğrudan bir askeri hedefe yönelen ve çağdaş standartlara göre düşük patlayıcı güce sahip nükleer silahlardır. Bu silahların stratejik nükleer silahlara göre daha hafif etkilere sebep olacağı düşünülmektedir. Bu sebeple, taktik nükleer silahların konvansiyonel silahlar alternatif olarak kullanılabileceği, bu kullanımın uluslararası hukuku ihlal etmeyeceği ileri sürülmektedir. Bu çalışma, taktik nükleer silah kullanımının uluslararası hukuka uygunluğunu incelemektedir. Uluslararası hukukta taktik nükleer silah kullanımını doğrudan yasaklayan bir uluslararası andlaşma mevcut değildir. Dolayısıyla, taktik nükleer silahların uluslararası hukuka uygun olup olmadığı sorusuna cevap arayan bu çalışma, uluslararası hukukta kuvvet kullanma yasağı ile uluslararası insancıl hukuk kuralları ışığında bir inceleme içermektedir. Uluslararası hukukta kuvvet kullanma yasağının bir istisnası olan meşru müdafaa hakkı kapsamında taktik nükleer silah kullanılmasının meşru müdafaanın orantılılık şartını ihlal edeceği sonucuna varılmıştır. Bunun yanı sıra, taktik nükleer silahların silahlı çatışmalarda kullanılan silahları sınırlayan uluslararası insancıl hukuk kuralları ile bağdaşmayacağı tespit edilmiştir. Sonuç olarak, her türlü taktik nükleer silah kullanımı uluslararası insancıl hukuku ihlal edecektir.
Özet (Çeviri)
Tactical nuclear weapon is a sub-category of nuclear weapons with low explosive power by contemporary standards, which is aimed directly at a military target, used to add to the current military operational capability, limited to the battlefield or operational area. It is thought that these weapons will cause lesser negative effects than strategic nuclear weapons. For this reason, it is argued that tactical nuclear weapons can be used as an alternative to conventional weapons and that this use will not violate international law. This study examines the compliance of the use of tactical nuclear weapons with international law. There is no international treaty in international law that directly prohibits the use of tactical nuclear weapons. Therefore, this study, which seeks to answer the question of whether tactical nuclear weapons are lawful in international law, includes an examination in the light of the prohibition of use of force in international law and international humanitarian law. It was concluded that the use of tactical nuclear weapons within the scope of the right of self-defense, which is the exception to the prohibition on the use of force in international law, would violate the proportionality requirement of self-defense. In addition, it has been determined that tactical nuclear weapons are incompatible with international humanitarian law rules that limit weapons used in armed conflicts. Consequently, any use of tactical nuclear weapons would violate international humanitarian law.