Farklı organik gübre uygulamalarının organik domates yetiştiriciliğinde verim ve kalite üzerine etkileri
Yi̇eld and quali̇ty effects of di̇fferent organi̇c ferti̇li̇zer appli̇cati̇ons on organi̇c tomato vari̇eti̇es
- Tez No: 1006341
- Danışmanlar: PROF. DR. HARUN ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, sera koşullarında domates (Solanum lycopersicum L. cv. Samyeli F1) yetiştiriciliğinde organik gübre uygulamalarının bitki büyüme gelişme, verim ve meyve kalite özellikleri üzerine etkilerini belirlemek amacıyla 1 Nisan-31 Ağustos 2023 tarihleri arasında yürütülmüştür. Çalışmada 2 farklı organik gübre (kompost ve odun külü solüsyonu) ve bir kimyasal (kontrol; NPK 20-20-20+ME) gübre uygulaması ela alınmıştır. Bu gübre uyglamaları 2 farklı şekilde (aşılı ve aşısız) yetiştirilen domates bitkileri üzerine etkileri de incelemeye alınmıştır. Kontrol gübrelemesi literatüre göre yapılırken, organik gübreler domates yetiştiriciliği için ideal EC (2 dS m⁻¹) seviyesine göre ayarlanıp bitki başına haftada 0.5 L olarak uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlar, organik gübre uygulamaları bitki boyu ve yaprak sayısı olarak ön plana çıkmıştır. Toplam meyve sayısında odun külü solüsyonu ön plana çıkarken, ortalama meyve ağırlığında kontrol ve kompost solüsyonu ön plana çıkmıştır. Aşılı domateslere uygulanan odun külü 3.62 kg/bitki ve kompost uygulaması 3.61 kg/bitki verim yönünden benzer değerler göstermiştir. Genel olarak aşılı domates fideleri verim değerlerinde daha yüksek sonuçları ortaya koymuştur. Uygulamaların meyve eti sertliği ve c vitamini değerleri üzerine önemli (p < 0.05) etkileri belirlenmiştir. Meyve eti sertliğinde okun külü solüsyonu ön plana çıkarken c vitamini değerleri kompost solüsyonunda ön plana çıkmıştır. Aşılı bitkilerin meyve eti sertliği ve c vitamini değerleri de aşısızlara göre daha düşük bulunmuştur. Genel olarak, odun külü ve kompost solüsyonu domates yetiştiriciliğinde bazı gelişim, verim ve kalite göstergeleri üzerinde olumlu etkiler oluşturduğu; bununla birlikte etkinin parametreye ve fide tipine bağlı olarak değişebildiği sonucuna varılmıştır. Bu bulgular, organik sıvı gübrelerin uygun yönetim koşullarında kimyasal gübrelere alternatif veya tamamlayıcı bir yaklaşım olarak değerlendirilebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted between April 1 and August 31, 2023, to evaluate the effects of organic fertilizer applications on plant growth and development, yield, and fruit quality characteristics in greenhouse tomato (Solanum lycopersicum L., cv. Samyeli F1) cultivation. The experiment included two organic fertilizer treatments (compost solution and wood ash solution) and one chemical fertilizer treatment (control; NPK 20-20-20+ME). In addition, the effects of these fertilizers were investigated on grafted and ungrafted tomato plants.Control fertilization was applied according to recommendations in the literature, while organic fertilizers were adjusted to an electrical conductivity (EC) level of 2 dS m⁻¹, which is considered suitable for tomato cultivation. Organic fertilizer applications were supplied at a rate of 0.5 L per plant per week throughout the growing period. The results indicated that organic fertilizer treatments positively affected certain vegetative growth parameters. Compost and wood ash solutions resulted in higher plant height and number of leaves compared to the control treatment. Wood ash solution was particularly effective in increasing total fruit number, whereas the control and compost treatments produced higher average fruit weight. Wood ash applied to grafted tomatoes (3.62 kg/plant) and compost application (3.61 kg/plant) showed similar values in terms of yield. Overall, grafted tomato plants exhibited higher yield values compared to ungrafted plants. Statistical analysis revealed that fertilizer treatments had significant effects (p < 0.05) on fruit flesh firmness and vitamin C content. Wood ash solution resulted in firmer fruits, while compost solution led to higher vitamin C levels. Additionally, grafted plants showed lower fruit flesh firmness and vitamin C values than ungrafted plants. In conclusion, compost and wood ash solutions demonstrated positive effects on several growth, yield, and quality parameters in greenhouse tomato cultivation. However, these effects varied depending on the evaluated parameter and seedling type. The findings suggest that organic liquid fertilizers may serve as an alternative or complementary option to chemical fertilizers when applied under appropriate management conditions.