Filistin'in tarihi merkezlerinde açık kamusal alanların canlandırılması
Rethinking open public spaces in the palestinian historical centers
- Tez No: 1006351
- Danışmanlar: PROF. DR. SIRMA TURGUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Şehir Planlama Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, sosyal uyumu, kültürel korumayı ve sürdürülebilir kentsel kalkınmayı teşvik etmenin bir yolu olarak Filistin'in tarihi merkezlerindeki açık kamusal alanların yeniden canlandırılması zorunluluğunu araştırmaktadır. Çalışma, tarihsel önemin arka planında, Filistin'in önemli kentsel bölgelerindeki kamusal alanların mevcut durumunu araştırmakta ve kentleşmenin, siyasi kargaşanın, ihmallerin sonucunda meydana gelen sorunları ortaya koymaktadır. Şehir planlama, mimari ve kültürel mirasın korunmasını entegre eden multidisipliner bir yaklaşım kullanan araştırma, bu kamusal alanları yeniden canlandırmak için stratejiler ve müdahaleler önermektedir. Başarılı yeniden canlandırma çabalarının yaşandığı farklı küresel bağlamlardaki vaka çalışmalarından faydalanmaktadır. Çalışma, toplum katılımının, katılımcı tasarım süreçlerinin ve kültürel miras unsurlarının uyarlanabilir yeniden kullanımının önemini vurgulamaktadır. Ayrıca, yerel halkı, küçük ölçekli işletmeleri ve belediye yetkililerini içine alan, canlı ve kapsayıcı kamusal alanların ortak üretimini hedefleyen tabandan yukarıya bir yaklaşım benimsenmesini önermektedir. Bu yaklaşımın, Filistin kentlerindeki eski merkezlerin ve bu merkezlerdeki kamusal alanların yeniden değerlendirilmesinde kullanılabileceği akademik olarak öne sürülmektedir. Bu tez, geleneksel Filistin şehirlerinin yapısı ve açık kamusal alanlarıyla ilgilenmektedir. Yukarıdan bakıldığında tarihi merkezi, yapılarla çevrili yollardan oluşan labirent benzeri bir çekirdektir. Bu örüntü, Ortadoğu ülkelerinde, kendisinden önceki dönemlerden etkilenen eski İslam kentinin ilk biçimi olarak karşımıza çıkmaktadır. Hiç şüphe yok ki farklı şekil ve boyutlardaki açık alanlar, sokaklar ve meydanlar, sakinlerini birbirine bağlayan sosyal alanlardır. Bu nedenle çeşitli faaliyetler ve etkinlikler kamusal alanı hayat dolu hale getirir. Ancak Filistin'deki şehirlerin gelişimi, teknolojinin ilerlemesi ve otomobillerin etkisi, kamusal alanı, biçimini ve kullanım şeklini etkilemiştir. Bu teznin sorusu, bir kentin fiziksel unsuru içinde açık kamusal alanların nasıl canlandırılacağı ile ilgilidir. Ayrıca, sosyal toplantılar ve bunların kamusal alanla nasıl bir ilişki içinde olduğu konusu, Filistin'deki Nablus ve Ramallah gibi tarihi kent örnek olay olarak ele almaktadır. Bu şehirlerin seçilmesinin nedeni farklı kökenlere sahip olmalarıdır. Nablus Roma kökenlidir ve daha sonra birbirini takip eden medeniyetler bugünkü kentsel dokuyu oluşturmuştur. Ramallah ise küçük bir köy olarak başlamış ancak siyasi ve ekonomik koşullar nedeniyle zaman içinde gelişerek bugünkü halini almıştır. Bunlar Filistin şehirlerinin farklı karakterine iki örnektir. Filistin'in eski şehirlerini incelerken genel olarak kamusal alanın tarihi kentin yapısı ve sakinlerinin kentsel kompozisyonu üzerindeki etkisini görürüz. Bu tezin sonucu, Nablus ve Ramallah şehirlerini örnek alarak Filistin'in tarihi kentlerindeki açık kamusal alanları canlandırmak için bir model olacaktır.
Özet (Çeviri)
This study explores the necessity of revitalizing open public spaces in the historic centers of Palestine as a means to foster social cohesion, cultural preservation, and sustainable urban development. Against the backdrop of historical significance, it examines the current condition of public spaces in key urban areas of Palestine and identifies the issues that have arisen due to urbanization, political turmoil, and neglect. Employing a multidisciplinary approach that integrates urban planning, architecture, and cultural heritage preservation, the research proposes strategies and interventions to regenerate these public spaces. The article draws on case studies from various global contexts where successful revitalization efforts have occurred. The study emphasizes the importance of community participation, participatory design processes, and the adaptive reuse of cultural heritage elements. It also advocates for a bottom-up approach involving local residents, small businesses, and municipal authorities to co-create vibrant and inclusive public spaces. This approach is academically proposed as a model for rethinking the historic centers of Palestinian towns and the public spaces within them. The thesis focuses on the structure of traditional Palestinian cities and their open public spaces. Viewed from above, the historic center is a maze-like core formed by pathways surrounded by buildings. This pattern reflects the early form of the old Islamic city influenced by preceding civilizations, typical of many Middle Eastern countries. Undoubtedly, open spaces of various shapes and sizes—streets and squares—serve as social connectors for residents. Therefore, diverse activities and events are what bring public spaces to life. However, urban development in Palestinian cities, driven by technological advancement and the rise of automobiles, has affected both the form and use of public spaces. The main research question of this thesis concerns how open public spaces can be revitalized within the physical structure of a city. It also investigates the nature of social gatherings and their relationship to public space, using the historic cities of Nablus and Ramallah as case studies. These cities were selected due to their differing historical origins: Nablus has Roman roots, with successive civilizations shaping its current urban fabric, while Ramallah began as a small village and evolved over time due to political and economic conditions. These two cities exemplify the diverse character of Palestinian urban environments. A general analysis of old Palestinian cities reveals the influence of public space on the structure of the historic city and on the urban composition of its residents. The outcome of this thesis is to develop a model for revitalizing open public spaces in the historic cities of Palestine, using Nablus and Ramallah as examples.