Yetişkinlerde sosyal medya bağımlılığı ile sosyal kaygı arasındaki ilişkide öz-şefkat ve içselleştirilmiş utancın aracı rolü
The mediating role of internalized shame and selfcompassi̇on in the relationship between social media addiction and social anxiety among adults
  1. Tez No: 1006372
  2. Yazar: GÜLFERİ EYÜPOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. SİNEM BALTACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, sosyal kaygı, sosyal medya bağımlılığı, içselleştirilmiş utanç ve öz-şefkat arasındaki ilişkileri incelemektir. Araştırmanın örneklemini; Türkiye'de yaşayan 18–36 yaş aralığında 438 gönüllü katılımcı (269 kadın ve 169 erkek) oluşturmaktadır. Veriler Demografik Bilgi Formu, Liebowitz Sosyal Kaygı Ölçeği, Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği–Yetişkin Formu, İçselleştirilmiş Utanç Ölçeği ve Öz- Duyarlılık Ölçeği kullanılarak elde edilmiştir. Korelasyon analizleri sosyal medya bağımlılığı, sosyal kaygı ve içselleştirilmiş utanç ile pozitif yönde ilişkili olduğunu öz- şefkatin ise tüm bu değişkenlerle negatif yönde ilişkili olduğunu göstermiştir. Bağımsız örneklem t-testleri ile yapılan demografik analizlerde, daha genç yaşta kadın ve çalışmayan katılımcıların hem sosyal medya bağımlılığı hem de sosyal kaygı düzeylerinin daha yüksek olduğu görülmüştür. Aracılık analizleri ise içselleştirilmiş utanç ve öz-şefkatin sosyal medya bağımlılığı ile sosyal kaygı arasındaki ilişkide anlamlı aracılık etkilerine sahip olduğunu göstermiştir. Bulgular, problemli sosyal medya kullanımı ile sosyal kaygı arasındaki ilişkinin altında yatan psikolojik mekanizmalara ışık tutmakta ve öz-şefkatin koruyucu rolünü vurgulamaktadır. Önleyici ve klinik müdahalelere yönelik çeşitli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to examine the relationships among social anxiety, social media addiction, internalized shame, and self-compassion. The sample consisted of 438 volunteer participants (269 females and 169 males) aged between 18 and 36 years, residing in Turkey. Data were collected using a Demographic Information Form, Liebowitz Social Anxiety Scale, Social Media Addiction Scale–Adult Form, Internalized Shame Scale, and Self-Compassion Scale. Correlation analyses revealed that social media addiction was positively associated with social anxiety and internalized shame, whereas self-compassion was negatively related to all study variables. Demographic analyses indicated that females, younger individuals, and unemployed participants reported higher levels of both social media addiction and social anxiety. Mediation analyses further demonstrated that internalized shame and self-compassion significantly mediated the relationship between social media addiction and social anxiety. These findings highlight the psychological mechanisms underlying the link between problematic social media use and social anxiety and underscore the protective role of self-compassion. Implications for preventive and clinical interventions are discussed.