Sınırlı kafesler üzerinde bazı birleştirme fonksiyonlarının inşası
Construction of some aggregation functions on bounded lattices
  1. Tez No: 1006411
  2. Yazar: MERVE YEŞİLYURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT ERTUĞRUL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cebir ve Sayılar Teorisi Bilim Dalı
Özet
Bu tezin amacı, sınırlı kafesler üzerinde önemli birleştirme fonksiyon sınıfları olan uninormlar ve nullnormlar için yeni inşa yöntemleri vermektir. Bu çalışma iki ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, kısmen sıralı kümeler, kafesler, birleştirme fonksiyonları, üçgensel normlar, üçgensel konormlar, uninormlar ve nullnormlar için gerekli ön bilgilere, tanım, teorem ve literatüre yer verilmiştir. İkinci bölüm iki alt bölümden oluşmaktadır. Birinci alt bölümde, L sınırlı bir kafes olmak üzere L'nin bir alt kafesi üzerinde tanımlı bir T üçgensel normu ve S üçgensel konormunun mevcut olduğundan yararlanarak L\{0,1}'in en küçük ve en büyük elemanlara sahip olması durumunda iki yeni uninorm inşa yöntemi verilmiştir. Verilen bu iki yeni inşa yöntemi tümevarım yöntemiyle daha genel bir forma genişletilmiştir. Bu alt bölümün devamında, η∈L\{0,e,1} keyfi bir eleman olmak üzere η'nın olası durumları için yeni uninorm inşa yöntemleri verilmiştir. İkinci alt bölümde, L'nin alt kafesi üzerinde verilen bir nullnormdan yararlanarak L kafesi üzerinde nullnorm elde etmek için bazı inşa yöntemleri verilmiştir. Ardından, keyfi η∈L\{0,k,1} elemanı için η'nın olası durumları için yeni nullnorm inşa yöntemleri verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to provide new construction methods for uninorms and nullnorms, which are important classes of aggregation functions on bounded lattices. This study consists of two main chapters. In the first chapter, the necessary preliminary information, definitions, theorems, and relevant literature for partially ordered sets, lattices aggregation functions, triangular norms, triangular conorms, uninorms, and nullnorms are presented. The second chapter is composed of two subsections. In the first subsection, assuming that L\{0,1} has both a least and greatest elements, two new construction methods for uninorms on a bounded lattices L are introduced using the fact that there always exist a triangular norm T and triangular conorm S on subintervals of L. These two new construction methods are then extended to a more general form by induction. These continuation of this subsection, new construction methods for uninorms are presented for the possible cases of an arbitrary element η∈L\{0,e,1}. In the second subsection, some construction methods are introduced to obtain a nullnorm on a bounded lattice L by using a nullnorm on a subinterval of L. Afterwards, new construction methods for nullnorms are provided via an arbitrary element η∈L\{0,k,1}.