Determinants of successful participatory institutions in Brazil
Brezilya'da başarılı katılımcı kurumların belirleyicileri
- Tez No: 1006416
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YURİKO TAKAHASHİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kobe Unıversıty
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
Özet
Katılımcı kurumların başarısını ne belirler? Vatandaşların siyasal karar alma sürecine müzakere yoluyla katılımını sağlayan gayriresmî kurumlar olan katılımcı kurumlar, 1980'lerin sonlarında Brezilya'da ortaya çıkmıştır. Bu kurumların toplumsal hesap verebilirliği artırarak demokrasiyi derinleştirmede faydalı olması beklenirken, zaman içinde etkinliklerinin değişmesiyle parçalanmaları da mümkündür. Daha açık ifade etmek gerekirse, bazı kurumlar siyasi otoritenin geleneksel kesimlerden sivil toplum kesimine aktarılmasında etkinliklerini yitirebilirler. Bu değişimleri açıklayabilmek için mevcut analitik çerçevenin genişletilmesi, kurumların sürdürülebilirliğinin incelenmesi ve katılımcı kurumların demokrasiyi derinleştirmedeki değişen etkinliğinin daha uzun bir zaman diliminde gözlemlenmesi gerekmektedir. Brezilya'da toplanan özgün verileri kullanarak ulusal düzeydeki katılımcı kurumlar olan iki Ulusal Kamu Politikası Konferansı örneğini karşılaştırıyor ve etkili katılımcı kurumların sürdürülebilirliğini açıklayabilecek faktörleri belirlemeye çalışıyorum. Bu amaçla, katılımcı kurumların siyasi iktidar mücadelesinin bir sonucu olduğunu varsayarak, analitik çerçeve olarak toplumsal hareketler kuramlarından yararlanıyorum. Böylece, sivil toplumun yarattığı toplumsal baskıların etkili katılımcı kurumların sürdürülmesine katkı sağladığını gösteriyorum.
Özet (Çeviri)
What determines the success of participatory institutions? Participatory institutions, which are informal institutions that allow citizens to participate in the deliberative process of political decision-making, were invented in late 1980s in Brazil. Although these institutions are supposed to be beneficial in enhancing societal accountability and deepening democracy, they can become fragmented as the effectiveness of institutions change over time. More specifically, some institutions may lose their effectiveness in transferring political authority from the traditional sector to civil society sector. To explain these changes, it is necessary to extend the existent analytical framework to examine the sustainability of institutions, and to observe the changing efficacy of participatory institutions in deepening democracy for a longer time period. By using original data collected in Brazil, I compare two cases of the National Public Policy Conferences (the national level participatory institutions), and attempt to identify the factors which may account for the sustainability of effective participatory institutions. For this purpose, I draw on social movement theories as an analytical framework, assuming that participatory institutions are an outcome of a struggle over political power. By so doing, I demonstrate that social pressures produced by civil society serve to sustain effective participatory institutions.