Genişletilmiş gerçeklik tabanlı tasarım eğitiminin evrensel tasarım ilkeleri bağlamında incelenmesi
Examining extended reality–based design education in the context of universal design principles
- Tez No: 1006417
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET FATİH KARAKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tobb Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tasarım Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, tasarım eğitimi bağlamında evrensel tasarım ilkelerinin genişletilmiş gerçeklik (XR) tabanlı öğretiminin öğrencilerin kullanıcı odaklı tasarım farkındalığı, empati kurma becerisi ve karar verme süreçleri üzerindeki etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma, evrensel tasarım ilkelerini kullanmanın öğrencilerin kullanıcı merkezli düşünme düzeylerini nasıl etkilediği; XR destekli uygulama sürecinin empati ve tasarım kararlarını nasıl dönüştürdüğü sorularına yanıt aramaktadır. Bu çalışma, nicel ve nitel veri toplama tekniklerinin birlikte kullanıldığı karma yöntemli bir araştırma modeliyle kurgulanmıştır. Araştırma kapsamında tasarım öğrencilerine ön test–son test uygulamaları yapılmış, istatistiksel analizleri gerçekleştirilmiş ve süreç boyunca öğrenci görüşmeleri ile desteklenmiştir. Elde edilen bulgular, evrensel tasarım ilkelerinin yapılandırılmış bir biçimde ele alınmasının öğrencilerin kullanıcı odaklı farkındalıklarını artırdığını; XR destekli öğrenme ortamlarının empati kurma düzeyini güçlendirdiğini ve tasarım kararlarını daha bilinçli ve kapsayıcı bir çerçeveye taşıdığını göstermektedir. Ayrıca XR tabanlı uygulamaların deneyimsel öğrenmeyi desteklediği ve kullanıcı deneyimini somutlaştırarak öğrenme sürecini derinleştirdiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to investigate the impact of teaching universal design principles within the context of design education through extended reality (XR)-based instruction on students' user-oriented design awareness, empathy-building skills, and decision-making processes. The research seeks answers to how the application of universal design principles affects students' levels of user-centered thinking and how the XR-supported implementation process transforms empathy and design decisions. The study is structured using a mixed-methods research model, incorporating both quantitative and qualitative data collection techniques. Within the scope of the research, pre-test and post-test applications were conducted with design students, followed by statistical analyses and supported by student interviews throughout the process. The findings indicate that addressing universal design principles in a structured manner increases students' user-oriented awareness; XR-supported learning environments strengthen the level of empathy and move design decisions toward a more conscious and inclusive framework. Furthermore, it was concluded that XR-based applications support experiential learning and deepen the learning process by materializing the user experience.