HOW GEO-BLOCKING OF NON-AUDIOVISUAL DIGITAL CONTENT SHOULD BE REGULATED?
Görsel-işitsel olmayan dijital içeriğin coğrafi engellenmesi nasıl düzenlenmelidir?
  1. Tez No: 1006419
  2. Yazar: AHMET KAAN KOCABAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ELIAS DEUTSCHER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Unıversıty Of East Anglıa
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Bilim Dalı
Özet
Bir ticari uygulama olarak, AB'deki farklı vergi sistemleri, telif lisansları ve kültürel çeşitlilik nedeniyle görsel-işitsel olmayan içeriklere ilişkin coğrafi engelleme uygulamaları gerekçelendirilebilir olmalıdır. Coğrafi engellemenin tüketici ve üretici refahı üzerindeki etkisini analiz etmek amacıyla bu çalışmada toplanan verilere göre, yalnızca ticari amaçlarla uygulanan pratikler haklı gösterilmemelidir. Buna karşılık, tüketici ve üretici refahı arasında denge kurmaya ve farklı Üye Devletlerdeki tüketici ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik pratikler haklı görülmelidir. Bu ölçüt ve veriler ışığında, video oyunları sektöründe fiyat ayrımcılığı ile müzik akışı sektöründe sınır ötesi erişilebilirliğin sınırlandırılması haklı görülebilir ve bu uygulamaları düzenleme konusunda aciliyet yoktur. Dolayısıyla bu çalışma, gerekli oldukları durumlarda coğrafi engelleme uygulamalarının yasa dışı sayılmaması gerektiğini ileri sürmektedir.
Özet (Çeviri)
As a commercial practice, geo-blocking practices should be justifiable in terms of the non-audiovisual contents due to different tax systems, copyright licenses and cultural diversity in the EU. According to the data which this study collected in order to analyze the impact of geo-blocking practices on consumer and producer welfare, the practices which are applied for only commercial purposes should not be justified. Nevertheless, the practices which are applied to set a balance between consumer and producer welfare and meet the consumer needs in different Member States should be justified. In the light of this criterion and the data, it is concluded that price discrimination in the video games sector and limiting cross-border availability in the music streaming sector should be justified and there is no urgency to regulate those practices. Thus, this study asserts that geo-blocking practices should not be considered illegal when they are necessary.