Kütahya'daki akut gastroenterit olgularında campylobacter türlerinin sıklığı ve antibiyotik duyarlılığı
Prevalence and antibiotic susceptibility of campylobacter species in acute gastroenteritis cases in Kütahya
  1. Tez No: 1006441
  2. Yazar: AYTEN NUR UZUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DUYGU PERÇİN RENDERS
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Bilim Dalı
Özet
Amaç: Gastroenterit, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde önemli morbidite nedenlerinden biridir. Campylobacter türleri, bakteriyel gastroenterit etkenleri arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Etkenin sıklığı bölgesel farklılık gösterebilmekte, ayrıca antibiyotiklere karşı artan direnç oranları tedavi seçimlerini güçleştirmektedir. Bu çalışmanın amacı, akut gastroenterit olgularında önemli bir etken olan Campylobacter türlerinin Kütahya'daki görülme sıklığını belirlemek, tanı güçlüğü nedeniyle rutin dışkı kültürü panelinde yer almayan Campylobacter kültürünü rutine ekleyerek tanısal duyarlılığı artırmak ve izole edilen suşları fenotipik ve moleküler yöntemlerle tür düzeyinde tanımlamaktır. Ayrıca izolatların antimikrobiyal duyarlılık profillerinin belirlenmesiyle akılcı antibiyotik kullanımına katkı sağlanması ve elde edilen bulgularla bölgesel epidemiyolojik verilerin güçlendirilmesi hedeflenmiştir. Gereç ve Yöntem: Mayıs 2024 – Eylül 2025 tarihleri arasında laboratuvarımıza gönderilen sulu dışkı örnekleri çalışmaya dâhil edildi. Kültür istemi olmayan sulu dışkı örneklerine akılcı laboratuvar uygulamaları kapsamında reflektif test yaklaşımı ile gaita kültürü uygulandı. Toplam 440 sulu dışkı numunesi, seçici besiyeri olan CCDA'ya ekilerek mikroaerofilik koşullarda, 42 °C'de 72 saat inkübe edilmiştir. Kolonilerin tanımlanması; konvansiyonel yöntemler (oksidaz, katalaz, Gram boyama, sefalotin ve nalidiksik asit diskleri) ile yapılmıştır. Fenotipik testlerde kampilobakter olarak şüphelenilen kolonilere MALDI-TOF MS uygulanmıştır. Koloniler gerçek zamanlı PCR kullanılarak tanımlanmıştır. Eritromisin, siprofloksasin ve tetrasikline duyarlılık, EUCAST önerileri doğrultusunda MH-F agar kullanılarak gradiyent test yöntemiyle yapılmış ve değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 440 sulu dışkı örneğinin; %51,8'i erkek hastalardan, %48,1'i kadın hastalardan istenmiş olup, hastaların yaşları 0–91 yıl arasında değişmekte ve %54'ü 18 yaş altı çocuk hastalardır. Hastaların %47,9'u acil servisten başvurmuş, %24,5'inde gaita kültürü istemi olup; %5,5'inde Salmonella spp. üremesi saptanmıştır. Örneklerin %57,5'inden direkt mikroskobik bakı istenmiş; bu hastaların %56,1'inde direkt bakı normal olarak raporlanmış; %37,9'unda lökosit varlığı belirlenmiştir. C. jejuni üremesi saptanan dokuz hastanın tamamının acil servisten başvurduğu, %66,6'sının erkek olup ve olguların %88,8'inin 0–18 yaş grubunda yer aldığı görülmüştür. Örneklerin 9'unda (%2) Campylobacter spp. izole edimiştir. İzolatların tamamı C. jejuni olarak tanımlanmıştır. Antibiyotik duyarlılık testlerinde eritromisine direnç görülmemiş, siprofloksasine %88,8, tetrasikline %77,8 direnç saptanmıştır. Sonuç: Bu çalışma ile ilimizde daha önce rutin olarak uygulanmayan Campylobacter kültürü laboratuvar işleyişine eklenmiş ve Campylobacter sıklığı %2 olarak saptanmıştır. Bu oran, etkenin göz ardı edilemeyeceğini ve Campylobacter kültürünün rutin dışkı kültür paneline eklenmesinin önemli olabileceğini düşündürmektedir. Konvansiyonel yöntemlerin sınırlı duyarlılığı göz önüne alındığında, PCR ve MALDI-TOF MS gibi modern tanı yöntemlerinin kullanımı gerçek prevalansın daha doğru belirlenmesini sağlayacaktır. Çalışmamızda izole edilen suşlarda yüksek florokinolon direnci görülmüş olup, ampirik florokinolon kullanımının riskli olacağını desteklemektedir. Olguların çoğu acil servisten başvurmuş olup, reflektif test yaklaşımı sayesinde yalnızca mikroskopi için gönderilen sulu dışkı örneklerinden tüm Campylobacter olguları tespit edilmiştir. Bu durum, acil hekimlerinin dışkı kültür istemi konusunda farkındalığının artırılması ve akılcı laboratuvar uygulamalarından refleks test algoritmalarının yaygınlaştırılması gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: Gastroenteritis is one of the major causes of morbidity in both developed and developing countries. Campylobacter species rank among the leading bacterial agents of gastroenteritis. The prevalence of the pathogen may vary regionally, and increasing antimicrobial resistance further complicates treatment selection. The aim of this study is to determine the prevalence of Campylobacter species, an important etiological agent in acute gastroenteritis cases, in Kütahya; to enhance diagnostic sensitivity by incorporating Campylobacter culture which is not routinely included in stool culture panels due to diagnostic challenges into routine practice; and to identify the isolated strains at the species level using phenotypic and molecular methods. In addition, by determining the antimicrobial susceptibility profiles of the isolates, the study aims to contribute to rational antibiotic use and to strengthen regional epidemiological data. Materials and Methods: Between May 2024 and September 2025, watery stool samples submitted to our laboratory were included in the study. Within the scope of rational laboratory practices, a reflective testing approach was applied to the watery stool samples to perform stool culture, when there is no demand for culture. A total of 440 watery stool samples were inoculated onto the selective medium CCDA and incubated under microaerophilic conditions at 42 °C for 72 hours. Identification of the colonies was initially performed using conventional methods (oxidase, catalase, Gram staining, and susceptibility to cephalothin and nalidixic acid). MALDI-TOF MS was applied to colonies suspected to be Campylobacter on the basis of phenotypic testing. Species identification was further confirmed using real time PCR as a molecular method. Antimicrobial susceptibility to erythromycin, ciprofloxacin, and tetracycline was determined and evaluated using the gradient diffusion method on MH-F agar in accordance with EUCAST recommendations. Results: Of the 440 watery stool samples included in the study, 51.8% were obtained from male patients and 48.1% from female patients. The ages of the patients ranged from 0 to 91 years, and 54% were children under 18 years of age. A total of 47.9% of the patients presented to the emergency department, 24.5% had a stool culture request, and Salmonella spp. growth was detected in 5.5% of the samples. Direct microscopic examination was requested for 57.5% of the samples; among these patients, 56.1% were reported as having a normal stool microscopy result, while leukocytes were detected in 37.9% of them. All nine patients with C. jejuni isolation presented to the emergency department, 66.6% were male, and 88.8% of the cases were within the 0–18-year age group. Campylobacter spp. were isolated in 9 (2%) of the samples, and all isolates were identified as C. jejuni. Antimicrobial susceptibility testing revealed no resistance to erythromycin, whereas resistance rates to ciprofloxacin and tetracycline were 88.8% and 77.8%, respectively. Conclusion: With this study, Campylobacter culture which had not been routinely performed in our region previously was incorporated into routine laboratory workflow, and the prevalence of Campylobacter was determined to be 2%. This rate indicates that the pathogen should not be overlooked and highlights the importance of including Campylobacter culture in the routine stool culture panel. Considering the limited sensitivity of conventional diagnostic methods, the use of modern techniques such as PCR and MALDI-TOF MS will enable a more accurate determination of the true prevalence. A high rate of fluoroquinolone resistance was observed among the isolates in our study, supporting that empirical fluoroquinolone use may not be appropriate. Most of the cases presented to the emergency department, and thanks to the reflective testing approach, all Campylobacter cases were detected from watery stool samples submitted solely for microscopic examination. This finding suggests that increasing emergency physicians' awareness regarding stool culture requests and expanding the implementation of reflex testing algorithms as part of rational laboratory practices are warranted.