Anonim ortaklıkta pay sahibinin şirket menfaatini koruma yükümlülüğü
The shareholder's obligation to protect the interest of the joint stock company
  1. Tez No: 1006442
  2. Yazar: ALİ MURAT DOLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET HELVACI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
Özet
Anonim şirket bir tacir olarak bütün iş ve işlemlerinde kendi menfaati dahilinde hareket etmek ve basiretli davranmakla yükümlüdür. Ancak her tüzel kişi gibi anonim şirket de yine hak ve fiil ehliyetinden organları aracılığı ile yararlanır. Dolayısıyla anonim şirketin basiretli bir tacir gibi kendi menfaatine hareket etmesi esasen organlarını oluşturan kişi veya kişilerin yükümlülüklerine uygun davranmalarına bağlıdır. Anonim şirketler hukukunda öteden beri şirketin menfaatini koruma yükümü yöneticiler tarafından yüklenilmiştir. Pay sahipleri ise şirket yönetimine uzak ve daha çok edilgen bir konumda bulundukları için şirket menfaatini koruma yükümü açısından yöneticilerden beklenen onlardan beklenmemiştir. Halbuki değişen şartlar ve tarihsel sürecin sonunda bugün geldiğimiz nokta pay sahiplerinin de kimi durumlarda şirketin menfaati ile ilişkide olabildiklerini ve seçimleri ile bu menfaate zarar verebildiklerini göstermektedir. Bu nedenle kanaatimizce pay sahiplerinin şirket menfaati ile ilişkileri günümüzde kabul edilen şirket menfaati yaklaşımı çerçevesinde yeniden ele alınmalıdır. Bu kapsamda çalışmamızda öncelikle şirket menfaati kavramı incelenmiştir. Ardından pay sahibinin şirket menfaati ile ilişkisi ve bu çerçevede bu menfaati korumak bakımından herhangi bir yükümü olup olmadığı karşılaştırmalı hukuk çerçevesinde ele alınmıştır. Son olarak Türk hukukundaki duruma değinilmiş ve yaklaşımımız çerçevesinde pay sahibinin şirket menfaatini koruma yükümü incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
As a merchant, a joint stock company is obligated to act prudently and in its own best interest in all its businesses. However, like any legal entity, a joint stock company exercises its rights and legal capacity through its corporate bodies. Consequently, the company's ability to act like a prudent merchant ultimately depends on the approach of the individuals who make up these bodies. Historically in corporate law, the responsibility to protect the company's interests has been placed upon the directors. Since shareholders are generally considered distant from management and play a more passive role, the duty of loyalty is not applied to them. However, changing circumstances demonstrate that shareholders can, in certain cases, interact with the company's interests and even harm them through their choices. Therefore, in our opinion, the relationship between shareholders and the company's interest should be re-evaluated within the framework of the contemporary approach to corporate interest. In this context, our study first examines the concept of company interest. Subsequently, it discusses the shareholder's relationship with this interest—and whether they have a duty to protect it from the perspective of comparative law. Finally, the situation under Turkish law is addressed, and the shareholder's duty to protect the company's interests is assessed within the framework of our approach.