Henoteizmden tevhîde kavramların 'ihtidâsı' ve tipolojilerin 'inşâsı'
The 'conversion' of concepts and the 'construction' of typologies from henotheism to tawhîd
- Tez No: 1006453
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKET YAVUZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, Din, History, Religion
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Varlığın ve oluşun“ev”i olan dil, zaman skalası ve mekân çerçevesi (tarih) içinde tutulan yolda, takip edilen güzergahta (din) kendisini farklı formlar ile ve değişik ifadeler ile ortaya koyar (fenomen). Bu çalışmanın konusu olan ve dili tarihin ve dinin potasında mucizevi olarak damıtarak ortaya koyan vahiy (Kur'ân vahyi), çalışmanın ilk bölümünde önce tarihi panorama içinde ele alınarak ortaya konulur. Tarih, süjenin topografya içinde“söz”ile kronolojik örüntü içinde sosyo-maddî (medeniyet-ümrân) ve sosyo-manevî (kültür) bağlamında ortaya koyduğu unsurların kümülatif ifadesidir. Akabinde dini panorama içinde vahiy ve tezahürleri ortaya konulur. Din bu bağlamda tarihî pota içinde kutsalın inanç, insan, ilke, ibadet, ifade ve işaret unsurlarıyla tezahür etme olgusu olarak karşımıza çıkar. Bu genel teorik çerçeve ekseninde Arap Yarımadası'nın dönemsel tarihsel bağlamı ve dini konteksi dil ve kültürel dönüşüm unsurları göz önünde tutularak bu konular ayrıntıları ile ele alınmıştır. Bahse konu genel çerçeve ile ilintili olarak bu çalışmanın ana tezi şudur: Dini tarihî bağlamda ve çerçevede yeniden kuran vahiy (burada Kur'ân vahyi), beşeri ardışık üçlü süreçle 'insan' kılar: a) Tasfiye-tezkiye-tashih; b) ihtida-imkân-ibka; c) inşa-imar-irtibat. Bu üçlü süreçler de bu tezin başlığını belirler:“Henoteizmden Tevhîde Kavramların 'İhtidâsı' ve Tipolojilerin 'İnşası'”Buna paralel olarak; Cahiliye sosyo-kültürel havzasında kodlarından ve membalarından kopan kavramlar, vahyin tevhîd tasavvuru ekseninde ihtidâ ettirilerek dikotomik zıtlarıyla bütüncül ve teleolojik bir hedefte yeniden inşa edilir. İhtidâ edilerek yeni bir anlayışın inşasında kurucu rol üstlenen kavramlar akabinde tipolojilerin inşasında farklı form ve türevlerde yeniden göreve çağrılır. Bu süreçte genel kategori (nekre), özel bağlamlarla kodlanarak (sıla) yeni, yepyeni bilinen (ma'rife) bir tipolojinin inşasına yol verir. Çalışmanın metodolojik paradigması ise, semantik fenomenolojidir.“Anlam-anlayış-anlamlandırma”süreç ve durumlarının fenomen/görüngü noktasından öze ve köke olan yolculuğunu esas alan bu metodoloji ile bahse konu zaman içinde toplum ve birey ilişkileri ile din ve kültür inşasındaki potansiyel etkileri analitik olarak ele alınır. Kısaca; varlık, bilgi, değer ve ilişkileri belirleyen henoteist anlayış, vahyin merkezi kavramı olan tevhîd ile önce varlık ve oluşun kurucu unsurları olan kavramları ihtidâ ettirir; sonra da bu kavramlar platosu üzerinde kendi genel tipolojilerini kurar.
Özet (Çeviri)
Language, as the“home”of being and becoming, manifests itself in diverse forms and expressions along the path sustained within the scale of time and the framework of space (history), and along the trajectory that is followed (religion), appearing as phenomenon. The subject of this study—revelation (specifically, the Quranic revelation), which distills language within the crucible of history and religion in a miraculous manner—is first examined in the opening chapter within a historical panorama. History may be understood as the cumulative expression of the elements articulated by the subject through“speech”within topography, unfolding in a chronological pattern across socio-material (civilization/umran) and socio-spiritual (culture) contexts. Subsequently, revelation and its manifestations are addressed within a religious panorama. In this context, religion emerges as the phenomenon of the manifestation of the sacred within the historical crucible through the elements of belief, human agency, principle, worship, expression, and signification. Within this general theoretical framework, the period-specific historical context and religious milieu of the Arabian Peninsula are examined in detail, taking into account linguistic and cultural transformation. In relation to this broader framework, the principal thesis of this study is as follows: Revelation—which, in this case, refers to the Quranic revelation—reconstitutes religion within its historical context and framework and renders the human being truly“human”through a sequential tripartite process: (a) purification–sanctification–rectification (tasfiya–tazkiya–tashih); (b) guidance–possibility–preservation (ihtida–imkan–ibqa); (c) construction–cultivation–connection (insha–imar–irtibat). These tripartite processes determine the title of this thesis:“From Henotheism to Tawhid: The 'Guidance' (Ihtida) of Concepts and the 'Construction' (Insha) of Typologies.”In parallel, concepts that had become detached from their codes and sources within the socio-cultural basin of the Jahiliyya are reoriented (ihtida) along the axis of the tawhidic conception of unity and reconstructed teleologically, in a holistic framework together with their dichotomous opposites. Concepts that assume a constitutive role in the construction of a new understanding, once guided, are subsequently recalled into service in diverse forms and derivatives in the construction of typologies. In this process, the general category (nakira) is encoded through particular contextual relations (sila), leading to the construction of a new and distinctly recognizable (marifa) typology. The methodological paradigm of this study is semantic phenomenology. This methodology, which takes as its point of departure the journey of the processes and states of“meaning–understanding–signification”from phenomenon to essence and origin, analytically examines their potential impact on the relationships between society and the individual over time, as well as on the construction of religion and culture. In sum, the henotheistic understanding that determines being, knowledge, value, and relations is transformed by the central concept of revelation—tawhid—such that the foundational concepts of being and becoming are first guided (ihtida), and subsequently, upon this conceptual plateau, its own general typologies are constructed.