İstanbul'daki Osmanlı yapılarında devşirme malzeme kullanımı ve estetik boyutu
The use of recycled materials and their aesthetic aspects in Ottoman buildings in İstanbul
- Tez No: 1006507
- Danışmanlar: PROF. DR. ASNU BİLBAN YALÇIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
Özet
Konstantinopolis'i fetheden Osmanlı Türkleri için şehir, devletlerinin yeni başkenti oldu. Özellikle 1453'ten itibaren, şehrin yeni bir başkent olarak yeniden inşası, daha önceki Bizans anıtlarından malzemelerin kullanımını da içeren çok büyük miktarda inşaat malzemesi gerektirdi. Bildiğimiz gibi Anadolu Selçukluları ve Anadolu Beylikleri gibi çoğu İslâm devletinde devşirme malzeme kullanımı oldukça yaygındı, ancak Osmanlılarla birlikte bu farklı bir boyut kazandı. Osmanlı mimarisinin başlangıcında ve sözde 'klasik' dönemlerinde kullanımın farklı yönleri vardır ve bu farklılık kavramsal bir kaymaya işaret etmektedir. Bursa'nın Osmanlı devletinin başkenti olduğu 1453 öncesi dönem, Osmanlı mimari plastiğinin gelişmesinde çok önemli bir rol oynamıştır. 14. yüzyılın sonlarında I. Bayezid döneminde (1389-1403) taş yoğun bir şekilde kullanılmış ve ilk özgün Osmanlı başlıklarının üretimine başlanmıştır. Bu gelişmeyi, I. Bayezid'in Batı Anadolu'daki fetihlerinden sonra getirdiği gayrimüslim taş ustaları tetiklemiş olmalıdır. Daha sonra, Osmanlı mimarisi kendi üslubunu geliştirdikçe, devşirme malzemelerin yapılardaki görünürlüğü giderek azalmıştır. Osmanlı mimarisinde renkli mermer ve sütunların değeri tartışılmaz. Renkli mermerden üretilen bu sütunların kullanımı bir hiyerarşi ile ilişkilidir. Fatih, Bayezid, Sultan Selim, Şehzade, Süleymaniye, Sultan Ahmed ve Nuruosmaniye camilerinin avlularında belirli bir sıra ile renkli mermer kullanımı gözler önüne serilmektedir.
Özet (Çeviri)
For the Ottoman Turks who conquered Constantinople, the city became the new capital of their state. Especially from 1453 onwards, rebuilding the city as a new capital demanded huge masses of construction material, which included the use of material from earlier Byzantine monuments. As we know the use of spolia was quite common in most Islamic States, such as that of the Anatolian Seljuks and the principalities (Beyliks) of Asia Minor, but with the Ottomans it has gained a different dimension. The use has different aspects in the earlier and so called 'classical' period of Ottoman architecture, which marks a conceptual shift in its use. The period before 1453, during which the city of Bursa was the capital of the Ottoman state, played a crucial role in the development of the Ottoman architectural sculpture. During the reign of Beyazıd I, at the end of 14th century, (1389-1403), stone has been used extensively, and the production of the first original Turkish-Ottoman capitals had started. This development should have been triggered by the non-Muslim stonemasons brought by Beyazıd I after his conquests in West Anatolia. Later on, as the Ottoman architecture has developed its own style, the visibility of spolia like capitals, column bases, parapets and pillars recede gradually. The value of coloured marbles and columns in the Ottoman architecture is indisputable. The usage of these columns produced by colorful marble is related to a hierarchy. In the courtyards of Fatih, Bayezid, Sultan Selim, Şehzade, Süleymaniye, Sultan Ahmed and Nuruosmaniye mosques reveal the use of coloured marbles in a specific order.