Sosyal medyada dolayımlanan sağlık enformasyonun alımlanması üzerine bir araştırma
A research on the reception of health information circulated on social media
  1. Tez No: 1006506
  2. Yazar: BANU NİHAL İÇAĞASIOĞLU ALTUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİMECE KARADOĞAN DORUK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Public Relations, Communication Sciences
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
Özet
Bu tezin amacı, sosyal medya üzerinden iletilen sağlığa ilişkin enformasyonun bireyler tarafından ne şekilde alımlandığını ölçmektir. Bu bağlamda, sembolik etikleşimcilik perspektifi ve Stuart Hall'un kodlama kodaçımlama yaklaşımından yararlanılarak sosyal medya üzerinden dolayıma giren sağlık bilgilerinin alımlanma biçiminin e-sağlık okuryazarlığı ile bağlantısı tespit edilmeye çalışılmıştır. Tezin ilk bölümünde sağlık ve hastalık kavramlarına değinilerek okuryazarlık kavramına odaklanılmıştır. İkinci bölümde, alımlama çalışmalarının temelini oluşturan yaklaşımlara değinilerek, üçüncü bölümü oluşturan araştırma bölümü için kuramsal çerçeve oluşturulmaya çalışılmıştır. Üçüncü bölümde ise bireylerin sosyal medyada dolayıma giren sağlık enformasyonunu ne şekilde alımladığını ölçmek için nicel araştırma yöntemi benimsenerek anket tekniği seçilen örnekleme uygulanmıştır. Üçüncü bölümde tez kapsamında oluşturulmuş olan hipotezleri test etmek amacıyla T-Testi, Anova, Korelasyon analizi ve Regresyon analizinden yararlanılmıştır. T-Testi ve Anova sonuçlarına göre demografik değişkenlerin okuma biçimi ve e-sağlık okuryazarlığı açısından önemli birer değişken olduğu ortaya çıkmıştır. Korelasyon analizi sonuçları incelendiğinde ise e-sağlık okuryazarlığı ile eleştirel okuma arasında pozitif anlamlı bir ilişki, e-sağlık okuryazarlığı ile hegemonik okuma arasında ise negatif anlamlı bir ilişki olduğu görülmüştür. Buna ek olarak, gerçekleştirilmiş olan regresyon analizi sonuçları da eleştirel alımlama değişkeninin %34.2, hegemonik alımlama değişkeninin ise %29 oranıyla e-sağlık okuryazarlığı değişkeni ile açıklanabileceğini ortaya koymuştur. Araştırma sonuçları alımlama biçiminin e-sağlık okuryazarlıkla bağlantılı olduğunu ortaya koymuş ve söz konusu noktada da medya okuryazarlığı, sağlık okuryazarlığı ve e-sağlık okuryazarlığı gibi konulara atfedilen önem vurgulanmıştır. Araştırma katılımcılarının da belirttiği gibi bireyler önemli ölçüde sağlık konusunda sosyal medyadan enformasyon almaktadırlar. Bu noktada da araştırma sonuçlarını, denetimsiz bir alan olarak görülen sosyal medyadaki sağlığa ilişkin enformasyonun alımlanması bağlamında bireyin öz farkındalığını sağlayabilmeye yönelik etkinliklerin öne çıkması gerektiğine yönelik olarak yorumlamak mümkündür.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to measure how individuals receive health-related information transmitted through social media. In this context, using the symbolic interactionism perspective and Stuart Hall's encoding/decoding approach, attempts were made to determine the connection of the way health information is received through social media with e-health literacy. The first part of the thesis focuses on the concepts of health, disease and literacy. In the second part, the theoretical framework is tried to be created for the research part that constitutes the third part by referring to the approaches that form the basis of the reception studies. In the third part, the quantitative research method was adopted and a questionnaire technique was applied to measure how individuals received the health information associated with social media. In the third part, T-test, Anova, correlation analysis and regression analysis were used to test the hypotheses formed within the scope of the thesis. According to the T-test and Anova results, demographic variables are important variables in terms of reading format and e-health literacy. The correlation analysis results showed that there was a positive relationship between e-health literacy and critical reading, and a negative relationship between e-health literacy and hegemonic reading. In addition, regression analysis results showed that the critical reception variable can be explained by 34.2% and the hegemonic reception variable can be explained by the e-health literacy variable by 29%. The results of the research revealed that the way of reception is linked to e-health literacy, and the importance attributed to issues such as media literacy, health literacy and e-health literacy has been emphasized. As the study participants noted, individuals receive significant health information from social media. At this point, it is possible to interpret the results of the research in the context of the reception of health-related information on social media, which is seen as an unsupervised area, to suggest that activities aimed at ensuring the self-awareness of the individual should take precedence.