Bulanık belirsizlik altında rüzgar enerjisi yatırım kararlarının bütünleşik analizi
Integrated analysis of wind energy investment decisions under fuzzy uncertainty
  1. Tez No: 1006531
  2. Yazar: ECEM CEM ÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK ÇEBİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Küresel enerji sektöründe yaşanan dönüşüm, yenilenebilir enerji kaynaklarının stratejik önemini giderek artırmaktadır. Bu kaynaklar arasında öne çıkan rüzgâr enerjisi, çevresel faydaları, yüksek potansiyeli ve teknolojik gelişmelerle artan verimliliği sayesinde dikkat çekmektedir. Ancak rüzgâr enerjisi yatırımları, yüksek sermaye gereksinimleri, uzun vadeli geri dönüş süreleri ve çok boyutlu riskleri nedeniyle dikkatli analiz gerektiren yatırımlardır. Karar süreci; uygun lokasyonun belirlenmesi, doğru teknolojinin seçilmesi ve risklerin kapsamlı bir şekilde değerlendirilmesi gibi birbiriyle bağlantılı unsurları içermektedir. Bu çalışmada, bulanık belirsizlik altında rüzgâr enerjisi yatırım kararlarını desteklemek için bütüncül bir yaklaşım geliştirilmiştir. Çalışma kapsamında üç boyut ele alınmıştır. Bu çalışmalar sırasıyla lokasyon seçimi için Ayrıştırılmış Bulanık Analitik Hiyerarşi Prosesi (DF-AHP) ve TOPSIS'in hibrit kullanımı, teknoloji seçimi için Bulanık En İyi En Kötü (FBWM) yöntemi ile Bulanık Bilgi Aksiyomu'nun entegrasyonu, risk analizi için Ayrıştırılmış Bulanık Sayıların Mamdani çıkarım sistemine entegre edilmesiyle geliştirilen Ayrıştırılmış Bulanık Mamdani yöntemidir. Çalışmanın en önemli katkısı, bu üç yöntemin literatürde ilk kez bir arada uygulanması ve bulanık belirsizlik altında lokasyon–teknoloji–risk bütünlüğünü dikkate alan bir yol haritasının ortaya konulmasıdır. Türkiye'nin yüksek rüzgâr potansiyeline sahip bölgelerinde gerçekleştirilen vaka analizleri, geliştirilen yaklaşımın hem akademik literatür hem de sektör uygulamaları açısından geçerliliğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The global transformation in the energy sector has significantly increased the strategic importance of renewable energy sources. Among these, wind energy has attracted attention due to its environmental benefits, high potential, and improved efficiency enabled by technological advancements. However, wind energy investments require substantial capital, involve long-term returns, and encompass multi-dimensional risks, making decision-making highly complex. The process involves interrelated elements such as location selection, technology choice, and comprehensive risk assessment. This study develops an integrated approach for wind energy investment decisions under fuzzy uncertainty. The research addresses three main dimensions: (i) location selection through a hybrid application of the Decomposed Fuzzy Analytic Hierarchy Process (DF-AHP) and TOPSIS, (ii) technology selection by integrating the Fuzzy Best–Worst Method (FBWM) with the Fuzzy Information Axiom, and (iii) risk analysis via the development of the Decomposed Fuzzy Mamdani method, which integrates decomposed fuzzy numbers into the Mamdani inference system. The novelty of this study lies in the combined use of these methods and the introduction of a comprehensive roadmap that simultaneously considers location, technology, and risk factors under fuzzy uncertainty. Case studies conducted in regions of Turkey with high wind potential demonstrate the applicability,consistency, and sectoral relevance of the proposed approach.