Evli bireylerde ilişki doyumunun yordanmasında psikolojik esneklik, duygu düzenleme, ilişkide otantiklik ve çatışma çözme tepkilerinin rolü
Explaining relationship satisfaction in married individuals: The role of psychological flexibility, emotion regulation, relationship authenticity, and conflict resolution responses
- Tez No: 1006530
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNEM EVİN AKBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Eğitimi ve Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, evli bireylerde ilişki doyumunun yordanmasında duygu düzenleme, otantiklik, psikolojik esneklik ve çatışma çözmenin birlikte incelenmesidir. Araştırmaya 400 evli birey katılmış olup, katılımcıların 315'i (%78,8) kadın, 85'i (%21,3) erkektir. Veriler, Kişisel Bilgi Formu, İlişki Doyumu Ölçeği (İDÖ), Psikolojik Esneklik Ölçeği, Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği-Kısa Form (DDGÖ-16), Otantiklik Ölçeği ve İkili İlişkilerde Çatışma Çözme Tepkileri Ölçeği (İİÇÇTÖ) aracılığıyla toplanmıştır. Analizler korelasyon ve çoklu regresyon yöntemleri kullanılarak gerçekleştirilmiş ve tüm bulgular 0,01 anlamlılık düzeyinde değerlendirilmiştir. Araştırma bulguları, ilişki doyumu ile otantiklik hariç duygu düzenleme, psikolojik esneklik ve çatışma çözme arasında anlamlı ilişkiler olduğunu göstermiştir. Çoklu regresyon analizine göre ilişki doyumunu en güçlü şekilde açıklayan değişken çatışma çözme tepkileri iken, en düşük açıklayıcı değişken duygu düzenleme olarak belirlenmiştir. Bağımsız değişkenler arasındaki ilişkilere bakıldığında, duygu düzenleme ile otantiklik, psikolojik esneklik ve çatışma çözme arasında negatif; psikolojik esneklik ile çatışma çözme ve otantiklik arasında pozitif; çatışma çözme ile otantiklik arasında ise pozitif ilişkiler saptanmıştır. Elde edilen bulgular, evli bireylerde ilişki doyumunun psikolojik ve sosyal değişkenlerle etkileşimini ortaya koyması açısından önem taşımaktadır. Sonuçlar, evlilik danışmanlığı ve çift terapisi uygulamalarında çatışma çözme becerilerinin öncelikli olarak ele alınmasının faydalı olabileceğini göstermekte; duygu düzenleme becerilerinin ise destekleyici bir rol oynadığını vurgulamaktadır. Çalışmadan elde edilen bulgular alanyazın perspektifinde tartışılarak gelecek araştırmalara ve uygulayıcılara önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the combined role of emotion regulation, authenticity, psychological flexibility, and conflict resolution in predicting relationship satisfaction among married individuals. The study sample consisted of 400 married participants, of whom 315 (78.8%) were female and 85 (21.3%) were male. Data were collected using the Personal Information Form, the Relationship Satisfaction Scale (RSS), the Psychological Flexibility Scale, the Difficulties in Emotion Regulation Scale–Short Form (DERS-16), the Authenticity Scale, and the Conflict Resolution Responses in Romantic Relationships Scale (CRR-RRS). The data were analyzed using correlation and multiple regression analyses, with all tests conducted at a significance level of 0.01.The findings indicated that relationship satisfaction was significantly associated with emotion regulation, psychological flexibility, and conflict resolution, but not with authenticity. Multiple regression results showed that conflict resolution responses were the strongest predictor of relationship satisfaction, whereas emotion regulation was the weakest predictor. Examination of the relationships among the independent variables revealed negative associations between emotion regulation and authenticity, psychological flexibility, and conflict resolution, while psychological flexibility was positively associated with conflict resolution and authenticity, and conflict resolution was positively associated with authenticity. These findings highlight the importance of psychological and social variables in understanding relationship satisfaction among married individuals. The results suggest that interventions in marital counseling and couple therapy may benefit from prioritizing conflict resolution skills, while emotion regulation skills serve a supportive role. Furthermore, the study provides a foundation for future research examining similar variables across different demographic groups and cultural contexts.