Karabük Demir-Çelik Fabrikasının kurulmasıyla değişen sosyo-kültürel yapının kadınların gündelik yaşamına etkisi
The impact of the changing socio-cultural strucrture following the establisment of the Karabük Iron and Steel works on women's daily lives
  1. Tez No: 1006537
  2. Yazar: SELMA NAMAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ERKAN KOCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, 1945–1970 döneminde Karabük'te yaşanan sanayileşmenin kadınların gündelik yaşamına etkisini incelemektedir. Araştırma, kadınların günlük pratiklerini ve bu pratiklerin gerçekleştiği mekânları merkeze almaktadır. Çalışma 1945–1970 yıllarıyla sınırlı tutulmuş; Karabük kenti ve çevresi temel araştırma alanı olarak seçilmiştir. Veriler dönemi yaşamış kadınlardan toplanmış olup, fabrika içi üretim süreçleri ve sanayinin teknik-ekonomik analizleri kapsam dışı bırakılmıştır. Araştırmanın temel sorusu, sanayileşme ve kentleşmenin kadınların gündelik mekânlarını, rutinlerini ve toplumsal rollerini nasıl değiştirdiğidir. Bu çerçevede, kadınların günlük hayatını hangi mekânlarda sürdürdükleri ve kent mekanları ile sosyal yapıda oluşan değişikliklerin gündelik pratikleri nasıl etkilediği sorularına yanıt aranmıştır. Bu araştırma, kadınların gündelik deneyimlerinin tarih yazımında sıklıkla göz ardı edildiği gerçeğinden hareketle, yerel ve mikro düzeyde veri üreterek sosyal tarih, kent sosyolojisi ve kadın çalışmaları literatürüne katkı sunmayı amaçlamaktadır. Birincil kaynak olarak yarı yapılandırılmış sözlü tarih görüşmeleri, yerel arşiv belgeleri, gazete kayıtları ve fotoğraflar kullanılmış; ikincil kaynak olarak kentleşme, modernleşme ve kadın çalışmaları literatürü ile bölge tarihine ilişkin çalışmalar değerlendirilmiştir. İncelenen 1945-1970 döneminde iş ve ev yaşamının günlük, haftalık ve mevsimsel düzenleri belirgin biçimde değişmiştir. Meslek sahibi kadınların önceliği genellikle annelik ve ev düzeni olsa da ev içinde karar alma ve söz sahibi olma pratikleri belirginleşmiştir. Taşınma, ev işleri ve çocuk bakımında akraba ve komşuluk bağları gündelik yaşamın düzenini belirleyen temel kaynaklar haline gelmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines the impact of industrialization in Karabük between 1945 and 1970 on women's daily lives. The research focuses on women's daily practices and the spaces in which these practices take place. The study is limited to the years 1945–1970, with the city of Karabük and its surroundings selected as the primary research area. Data was collected from women who lived during this period, and factory production processes and technical-economic analyses of industry were excluded. The main question of the research is how industrialization and urbanization changed women's daily spaces, routines, and social roles. In this context, it seeks to answer the questions of where women carried out their daily lives and how changes in urban spaces and social structures affected their daily practices. This research aims to contribute to the literature on social history, urban sociology, and women's studies by generating data at the local and micro levels, based on the fact that women's everyday experiences are often overlooked in historical writing. Semi-structured oral history interviews, local archival documents, newspaper records, and photographs were used as primary sources; literature on urbanization, modernization, and women's studies, as well as studies on regional history, were evaluated as secondary sources. During the period examined (1945-1970), the daily, weekly, and seasonal routines of work and home life changed significantly. Although motherhood and household management were generally the priority for working women, practices of decision-making and having a say within the home became more pronounced. Kinship and neighborly ties became fundamental sources, shaping the daily life routine in terms of moving, housework, and childcare.