Turkic loanwords in Hungarian: A study concerning loanword adaptation
Macarcadaki Türkçe ödünçleme sözcükler: Ödünçleme sözcüklerin adaptasyonu bağlamında bir çalışma
  1. Tez No: 1006547
  2. Yazar: ALİ CAN YALÇINKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ANDREA PARAPATICS
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Unıversıty Of Pannonıa
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Dilbilim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dil Bilimi Bilim Dalı
Özet
Çalışma, Türkçe ödünçleme sözcüklerin Macarcaya fonetik uyum örüntülerini, bu örüntülerin sistematikliği, sıklığı ve uzun vadeli yerlileşmesini araştırırken fonetik uzaklık ölçümünde metodolojik ilerlemelere de değinmektedir. Araştırma, düzenli uyum örüntülerini incelemekte, sıklık ve öngörülebilirliği nicelleştirmekte, fonetik uzaklık hesaplama yöntemlerini değerlendirmekte ve ilk ödünçlemeler ile uzun vadeli uyarlamalar arasındaki farkları karşılaştırmaktadır. Eski Batı Türkçesi (EBT) kökenli 377 etimolojiden yararlanan çalışma, bu türdeki en kapsamlı veri setini temsil etmektedir. Çalışmada, klasik Levenshtein mesafesi (LM) yöntemlerinin sınırlamalarını ele almak için ayırt edici özelliklere dayalı ağırlıklandırmayı içeren yeni ve geliştirilmiş bir Levenshtein mesafesi algoritması önerilmektedir. Bu yaklaşım, ayırt edici fonetik özelliklere dayalı olarak ince ağırlıklar atayarak fonetik uzaklık ölçümlerinin hassasiyetini artırmaktadır. Bulgular, ödünçleme sözcük uyumunda sistematik örüntüler ve ölçülebilir düzenlilikler ortaya koymaktadır. İstatistiksel analizler, bu örüntülerin sıklığı ve öngörülebilirliği hakkında bilgiler sağlarken, geliştirilmiş LM algoritması fonetik nüansları yakalamada üstün bir doğruluk sergilemektedir. Bu araştırma, ödünçleme sözcük uyumu çalışmalarına önemli katkılar sağlamakta ve tarihi dilbilim ile hesaplamalı fonoloji alanlarındaki daha geniş tartışmalara ışık tutmaktadır.
Özet (Çeviri)
The study investigates the phonetic adaptation patterns of Turkic loanwords in Hungarian, focusing on their systematicity, frequency, and long-term nativization while addressing methodological advancements in linguistic distance measurement. The study examines regular adaptation patterns, quantifies frequency and predictability, evaluates methodologies for phonetic distance calculation, and contrasts initial borrowings with long-term adaptations. Using 377 etymologies of West Old Turkic (WOT) loanwords, the study represents the most comprehensive dataset of its kind. A new refined Levenshtein distance (LD) algorithm, incorporating distinctive feature-based weighting, is proposed to address limitations in classical LD methods. This approach enhances the precision of phonetic distance measurements by assigning nuanced penalties based on distinctive phonetic features. The findings reveal systematic adaptation patterns and measurable regularities in loanword assimilation. Statistical analyses provide insights into the frequency and predictability of these patterns, while the enhanced LD algorithm demonstrates superior accuracy in capturing phonetic nuances. This research advances the study of loanword adaptation and contributes to broader discussions in historical linguistics and computational phonology.