Techo: Nihilismus als glücksgefühl. Literaturwissenschaftliche und -didaktische untersuchungen zu Rainald Goetz' erzählung Rave
Techno: mutluluk duygusu olarak nihilizm. Rainald Goetz'ün Rave adlı anlatısı üzerine edebiyat bilimsel ve didaktik çalışmalar
  1. Tez No: 1006546
  2. Yazar: ÇİĞDEM TURAÇ GÜNDÜZ VON ESSEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET ASUTAY, PROF. DR. HEINZ DRÜGH
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Almanca
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Alman Dili Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Türkiye'deki, Almanca eğitim veren akademik bölümlerde pop yazını üzerine yapılmış birçok çalışma olsa da, kırk yılı aşkın süredir yazarlık hayatına aktif olarak devam eden Alman yazar Rainald Goetz üzerine yapılmış tek bir çalışma dahi bulunmamaktadır. Aynı zamanda, 1990'lardan beri elektronik müzik alanındaki gelişmeler göz önüne alındığında, bu alanda Türkiye'de Tekno müzik ve onun Alman pop yazını içerisindeki Rainald Goetz gibi temsilcileri üzerine yapılmış bir çalışma da bulunmamaktadır. Bu bilimsel boşluğu kapatmak için yapılan bu çalışma, edebiyat ve felsefenin kesiştiği noktada, Rainald Goetz'ün Rave adlı örneğinde pop yazına konu olan Tekno müzik stilini nihilizm çerçevesinde, mutluluk duygusu olarak yorumlamayı amaçlamaktadır. Kültürel bir fenomen olan Tekno, ne derecede nihilist bir mutluluk duygusu olarak yorumlanabilir ve bu deneyimi Rainald Goetz Rave adlı eserinde ne ölçüde yazınsal olarak yansıtmıştır? Nietzsche'nin nihilizm felsefesi ve „değerlerin yeniden değerlendirilmesi" fikri postmodern techno kültürü bağlamında nasıl yorumlanabilir? Bu araştırma sorularını edebi ve kültürel çerçevede cevaplamak için, yazınsal-estetik yakın okuma (close reading) ile kültürel geniş okuma (wide reading) yöntemleri birlikte kullanılmıştır. Bu yöntemlerle yapılan yazınsal çözümleme, Nietzsche'nin ebedi dönüş (ewige Wiederkunft), kader sevgisi (Amor fati) ve güç istenci (Wille zur Macht) kavramlarıyla ilişki kurarak nihilist felsefe ve Tekno müzik arasında görünür bir bağlantı kurmayı mümkün kılmış, nihilist bakış açılarının estetik ve fiziksel deneyimlere nasıl dönüştüğünü göstermiştir. Dolayısıyla, bu çalışmanın temel sorusuna verilecek cevap, nihilizmin hem Tekno kültürüne ait yeni değerlerin ortaya konması bağlamında hem de rave ritüellerinin döngüsel yaşam tarzında bir mutluluk duygusu olarak yorumlanabileceğidir.
Özet (Çeviri)
There is a considerable number of publications on pop literature within German Studies departments in Turkey. However, there is not a single study that specifically addresses the German author Rainald Goetz, who has been active in the literary field for more than forty years. Likewise, despite the developments in electronic music in Turkey since the 1990s, there is no study that examines techno music and its representatives in German-language pop literature, such as Rainald Goetz. To address this research gap, the present study aims to interpret the techno music thematized in Rainald Goetz's exemplary work Rave as a form of happiness at the intersection of literature and nihilist philosophy. To what extent can techno, as a cultural phenomenon, be interpreted as a nihilistic form of happiness, and how has Rainald Goetz represented this experience literarily in his work? How can Nietzsche's philosophy of nihilism and the idea of the“revaluation of all values”be interpreted in the context of postmodern techno culture? To answer these research questions, literaryaesthetic close reading and cultural-poetic wide reading were combined. The literary analysis revealed an evident connection between nihilism and techno music by linking it to concepts such as cyclical time and the moment, eternal recurrence, amor fati, and the will to power. In this way, it was shown how nihilistic perspectives are transformed into aesthetic and embodied experiences. The central conclusion of this study is that nihilism can be interpreted as a feeling of happiness both in the creation of new values and in the cyclical lifestyle of techno culture.