Aile hekimlerinin gezici sağlık hizmetleri hakkındaki deneyim ve görüşlerinin değerlendirilmesi: Niteliksel bir çalışma
Evaluation of family physicians' experiences and opinions on mobile health services: A Qualitative study
  1. Tez No: 1006575
  2. Yazar: YASEMİN SANCAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMET RAŞİT AYDIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
Özet
Türkiye'de 2010 yılından beri gezici sağlık hizmetleri, aile hekimleri tarafından birinci basamak sağlık hizmet sunumu şeklinde uygulanmaya başlamış ve sağlık erişiminde eşitlik için çalışılmıştır. Çalışmamızın amacı, bu hizmet sunulurken ortaya çıkan sorunları tespit etmek ve çözüm önerileri sunarak hizmetin kalitesini ve etkinliğini yükseltmektir. Araştırmamızda tanımlayıcı tipte niteliksel bir yöntem kullanılmıştır. Verilerimiz, sosyodemografik bilgiler içeren dokuz ve aile hekimlerinin gezici sağlık hizmeti hakkında görüş ve deneyimlerini derinlemesine incelemeyi amaçlayan dört açık uçlu soru içeren yarı yapılandırılmış bir görüşme formu kullanılarak elde edilmiştir. Derinlemesine görüşme tekniği kullanılarak toplanan bu veriler, temalar ve kategoriler şeklinde değerlendirilmiştir. Çalışmamıza katılan toplam 16 aile hekiminin 9'u erkek (%56,2) ve 7'si kadındır (%43,8). Katılımcıların yaş ortalaması 37,37 ± 7,98 Standart Sapma (SS) yıldır. Araştırmamızda elde edilen veriler; '' altyapı ve lojistik sorunları'', '' etkinliği ve verimliliği'', '' hedef kitlesi'' ve '' çalışma koşulları ve motivasyon'' temaları altında incelenmiştir. Sağlık eşitliğini sağlamada gezici sağlık hizmetlerinin rolü büyüktür. Bu hizmetlerin başarısında güçlü iletişim, teknik altyapı, yerel yönetim desteği ve personelin çalışma koşulları belirleyici olmaktadır. Saha koşullarını bilen bir koordinasyon görevlisi, adil ve gerçekçi mali destek, çalışanlara psikososyal destek ve yapısal koruyucu önlemler ile hizmetin kalitesinin yükseltilebileceğini düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
In Turkey, mobile health services have been implemented as primary health care services by family physicians since 2010, and efforts have been made to ensure equality in health access. The aim of our study is to identify the problems that arise during the provision of this service and to increase the quality and effectiveness of the service by offering solution suggestions. A descriptive qualitative method was used in our research. Our data were obtained using a semi-structured interview form containing nine sociodemographic information and four open-ended questions aimed at examining in depth the opinions and experiences of family physicians about mobile health services. These data, collected using the in-depth interview technique, were evaluated in the form of themes and categories. Of the 16 family physicians who participated in our study, 9 were male (56,2%) and 7 were female (43,8%). The average age of the participants was 37,37 ± 7,98 Standard Deviation (SD) years. The data obtained in our study were examined under the themes of“infrastructure and logistics problems”,“efficiency and productivity”,“target audience”and“working conditions and motivation”. Mobile health services play a major role in ensuring health equality. Strong communication, technical infrastructure, local government support and working conditions of the personnel are decisive in the success of these services. We believe that the quality of the service can be increased with a coordination officer who knows the field conditions, fair and realistic financial support, psychosocial support for the employees and structural protective measures.