EKG PARAMETRELERİ KULLANILARAK KARDİYAK RESENKRONİZASYON TEDAVİSİ(CRT) YANITININ ÖNGÖRÜLMESİ
PREDICTION OF RESPONSE TO CARDIAC RESYNCHRONIZATION THERAPY (CRT) USING ELECTROCARDIOGRAPHIC PARAMETERS
  1. Tez No: 1006588
  2. Yazar: SAMET SOLMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SABİYE YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kardiyoloji Bilim Dalı
Özet
ÖZET Amaç: Bu çalışmanın amacı, kardiyak resenkronizasyon tedavisi (CRT) uygulanan kalp yetersizliği hastalarında bazal ve erken postoperatif elektrokardiyografik parametrelerin, özellikle P dalga parametrelerinin, tedavi yanıtını öngördürmedeki değerini araştırmaktır. Ayrıca, atriyal elektrofizyolojik parametrelerin mevcut ventriküler elektrokardiyografik kriterlere ek katkı sağlayıp sağlayamayacağının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma, Nisan 2023–Haziran 2025 tarihleri arasında Kocaeli Şehir Hastanesi Kardiyoloji Kliniği'nde CRT implantasyonu yapılan hastalarda gerçekleştirilen tek merkezli retrospektif kohort çalışmasıdır. Toplam 151 hasta taranmış, dahil edilme kriterlerini karşılayan ve işlem öncesi ile işlem sonrası ilk 6 ay boyunca sinüs ritminde izlenen 62 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Klinik, laboratuvar, ekokardiyografik ve elektrokardiyografik veriler retrospektif olarak elde edilmiştir. Tüm elektrokardiyogramlar analiz edilerek P dalga süresi, P dalga dispersiyonu, V1 derivasyonunda P dalga terminal gücü (PTFV1), DII ve V1 derivasyonlarında P dalga tepe zamanı (PWPT), PR intervali ve QRS süresi ölçülmüştür. CRT yanıtı, 6. ayda sol ventrikül ejeksiyon fraksiyonunda (LVEF) ≥%10 mutlak artış olarak tanımlanmıştır. İstatistiksel analizlerde tek değişkenli ve çok değişkenli lojistik regresyon ile ROC analizleri kullanılmıştır. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen hastaların %53,2'sinde CRT yanıtı saptanmıştır. Kadın cinsiyet responder grupta anlamlı olarak daha yüksek bulunmuştur (p=0,003). Tek değişkenli analizde kadın cinsiyet, ESC 2021 kriterlerine göre sol dal bloğu (LBBB) varlığı ve PWPT parametreleri CRT yanıtı ile ilişkili bulunmuştur. Çok değişkenli analizde kadın cinsiyet ve DII derivasyonunda ölçülen PWPT (PWPTDII) bağımsız prediktör olarak saptanmıştır. ROC analizinde PWPTDII'nin anlamlı ayırt edici güce sahip olduğu görülmüştür (AUC: 0,665). Postoperatif 1. gün PWPTV1 için AUC 0,722 olup bu parametrenin erken dönemde prognostik değer taşıyabileceği gösterilmiştir. İşlem sonrası değerlendirmede P dalga parametreleri ve QRS süresinde azalma, LVEF'de ise anlamlı artış izlenmiştir (p<0,001). Sonuç: Bu çalışma, CRT yanıtının öngörülmesinde atriyal elektrofizyolojik parametrelerin önemli rol oynayabileceğini göstermektedir. Özellikle PWPTDII'nin bağımsız prediktör olarak bulunması ve erken postoperatif dönemde PWPTV1'in prognostik değer göstermesi, bu parametrelerin hasta seçiminde ve tedavi yanıtının öngörülmesinde klinik olarak kullanılabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Aim: The aim of this study was to investigate the predictive value of baseline and early postoperative electrocardiographic parameters, particularly P-wave indices, for response to cardiac resynchronization therapy (CRT) in patients with heart failure. Additionally, the study aimed to evaluate whether atrial electrophysiological markers provide incremental value beyond conventional ventricular ECG parameters. Materials and Methods: This single-center retrospective cohort study included patients who underwent CRT implantation between April 2023 and June 2025 at Kocaeli City Hospital. Among 151 screened patients, 62 who met the inclusion criteria and maintained sinus rhythm during the first 6 months were included. Clinical, laboratory, echocardiographic, and electrocardiographic data were collected retrospectively. ECG recordings were analyzed to measure P-wave duration, P-wave dispersion, P-wave terminal force in V1 (PTFV1), P-wave peak time (PWPT) in leads DII and V1, PR interval, and QRS duration. CRT response was defined as an absolute increase of ≥10% in left ventricular ejection fraction (LVEF) at 6 months. Logistic regression and ROC analyses were performed. Results: CRT response was observed in 53.2% of patients. Female sex was significantly more frequent among responders (p=0.003). In univariate analysis, female sex, LBBB according to 2021 ESC criteria, and PWPT parameters were associated with CRT response. In multivariate analysis, female sex and PWPT measured in lead DII (PWPTDII) were identified as independent predictors. ROC analysis demonstrated that PWPTDII had a significant discriminatory ability (AUC: 0.665). Postoperative day-1 PWPTV1 showed an AUC of 0.722, suggesting its potential early prognostic value. Postoperative evaluation revealed a significant reduction in P-wave parameters and QRS duration, along with a significant increase in LVEF (p<0.001). Conclusion: Atrial electrophysiological parameters, particularly P-wave peak time, may play an important role in predicting CRT response. PWPTDII as an independent predictor and the early prognostic significance of postoperative PWPTV1 suggest that these parameters may be useful in patient selection and early prediction of treatment response.