Smart façade strategies for office build in hot and arid climates: A case study from Saudi Arabia
Sıcak ve kurak iklimlerde ofis binaları için akıllı cephe stratejileri: Suudi Arabistan'dan bir örnek olay incelemesi
  1. Tez No: 1006605
  2. Yazar: ABDULRAHMAN ALSALIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİL ALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
Özet
Akıllı cepheler, ofis binalarının enerji performansını, iç mekân konforunu ve çevresel sürdürülebilirliğini artırmak amacıyla geliştirilen ileri sistemlerdir. Bu cepheler; sensörler, aktüatörler ve çevresel koşullara dinamik olarak tepki verebilen uyarlanabilir malzemeler gibi teknolojileri entegre ederek çalışır. Güneş ışınımı, dış ortam sıcaklığı ve rüzgar gibi değişkenlere gerçek zamanlı uyum sağlayarak, mekanik ısıtma, soğutma ve aydınlatma sistemlerine olan ihtiyacı azaltırlar. Akıllı cephelerin temel özellikleri arasında tepkisel gölgeleme elemanları, enerji verimli cam sistemleri ve iklim koşullarına göre fiziksel özelliklerini değiştirebilen malzemeler yer alır. Örneğin, elektro-kromik camlar kendiliğinden renk değiştirerek güneş ısısı girişini kontrol ederken, termo-kromik kaplamalar iç mekân sıcaklığının düzenlenmesine yardımcı olur. Bu uyarlanabilir sistemler, kullanıcı konforunu artırmakla kalmaz, aynı zamanda enerji tasarrufuna ve karbon salımının azaltılmasına önemli katkı sağlar. Suudi Arabistan gibi sıcak iklim bölgelerinde, akıllı cephe sistemlerinin ofis binalarına uygulanması hem zorluklar hem de fırsatlar sunmaktadır. Bu çalışma, söz konusu iklimlerde kullanılan cephe teknolojilerini incelemekte ve bu teknolojilerin termal konfor, enerji tasarrufu ve bina yönetim sistemleriyle (BMS) entegrasyonu açısından performansını değerlendirmektedir. Bulgular, sürdürülebilir mimari hedeflerine ulaşmada akıllı bina kabuğu stratejilerinin özellikle zorlu çevresel koşullara sahip bölgelerde büyük önem taşıdığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Smart facades are advanced systems developed to improve the energy performance, indoor comfort, and environmental sustainability of office buildings. These facades work by integrating technologies such as sensors, actuators, and adaptive materials that can dynamically react to environmental conditions. By adapting in real-time to variables such as solar radiation, ambient temperature, and wind, they reduce the need for mechanical heating, cooling, and lighting systems. Key features of smart facades include reactive shading elements, energy-efficient glass systems, and materials that can change their physical properties according to climatic conditions. For example, electrochromic glass changes color spontaneously to control solar heat input, while thermochromic coatings help regulate indoor temperature. These adaptive systems not only enhance user comfort but also make a significant contribution to energy savings and carbon emission reduction. In hot climate regions like Saudi Arabia, the application of smart facade systems to office buildings presents both challenges and opportunities. This study examines the facade technologies used in these climates and evaluates their performance in terms of thermal comfort, energy savings, and integration with building management systems (BMS). The findings reveal that smart building envelope strategies are of great importance in achieving sustainable architectural goals, especially in regions with challenging environmental conditions.