Elazığ kenti açık ve yeşil alanlarının mahalle düzeyinde irdelenmesi
Open and green spaces of Elaziğ city examination at the neighborhood level
  1. Tez No: 1006604
  2. Yazar: TUGAY BAYSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
Özet
Kentlerdeki yapılaşmaların artmasıyla açık ve yeşil alanlara ihtiyaç duyulmaktadır. Açık ve yeşil alanlar bir kentin gelişmişlik seviyesini ve yaşam kalitesini belirlemektedir. Kentte yaşayan bireylerin rekreasyon ihtiyaçlarını, fiziki aktivitelerini gidermekte ve doğayla etkileşmelerini sağlamaktadır. Araştırma kapsamı kentsel alanlardaki açık ve yeşil alanların önemini vurgulamaktır. Bu çalışmanın amacı, Elazığ kenti açık ve yeşil alanlarının mahalle düzeyinde bir araştırma uygulanarak sayısal veriler ve gözlemler yapılmıştır. Elazığ kent merkezindeki önemli açık yeşil alanların ve mahalle düzeyinde açık yeşil alanların kişi başına düşen yeşil alan miktarı, bölgeye erişim ve parsel büyüklükleri dahilinde incelemeler yapılmıştır. Elazığ kentinin kişi başına düşen yeşil alan miktarı 2,6 m2 alan olarak belirlemiştir. Kentin önemli alanlar için kişi başına düşen yeşil alan miktarı aralığı 2575 m2 ile 0.4 m2 arasında, mahalle bazında bu değer 0 m2 ile 28 m2 olarak sonuçlanmıştır. Açık ve yeşil alanlara erişim parklar ve meydanlara kolay sağlanırken yeşil alan miktarı fazla olan mesire alanlarına erişim kolay sağlanmamaktadır. Meydanlar ve cadde boyu devam eden parklar parsel alan miktarı standartlarının altında kalmaktadır. Elazığ kentinin açık ve yeşil alanlarının varlığının iyileştirilmesi ve standart değerlere ulaşması için kentin açık yeşil alan yönetmeliklere göre sürdürülebilir planlamalar ve uygulamalar yapılmalıdır. Açık ve yeşil alanların kentsel alanlardaki öneminin farkına varılmalıdır. Kentin gelişmişliği, refah düzeyi ve yaşam kalitesinin artırılması için önem taşımaktadır. Yeşil alan miktarının fazla olması yeşil alanların yeterli olduğu anlamına gelmez bölgedeki nüfus miktarı, bölgeye ulaşım ve yeşil alanların homojen bir şekilde dağılımı önemli faktörler arasındadır.
Özet (Çeviri)
With the increase in urbanization, there is a need for open and green spaces. Open and green spaces determine the level of development and quality of life of a city. They meet the recreational needs and physical activities of individuals living in the city and enable their interaction with nature. The scope of this research is to emphasize the importance of open and green spaces in urban areas. The aim of this study is to conduct a neighborhood-level research on open and green spaces in the city of Elazığ, collecting numerical data and observations. The study examined the amount of green space per capita in significant open and green areas in the city center of Elazığ and at the neighborhood level, considering accessibility to the area and plot sizes. The amount of green space per capita in Elazığ was determined to be 2,6 m². The range of green space per capita for significant areas of the city was between 2575 m² and 0.4 m², while at the neighborhood level this value was between 0 m² and 28 m². While access to parks and squares is easily provided, access to recreational areas with a large amount of green space is not easily provided. The squares and parks along the streets fall below the standard plot area requirements. To improve the open and green spaces of Elazığ and bring them up to standard values, sustainable planning and implementation should be carried out in accordance with the city's open and green space regulations. The importance of open and green spaces in urban areas must be recognized. They are crucial for the city's development, prosperity, and quality of life. A large amount of green space does not necessarily mean there is enough; population size, accessibility, and the homogeneous distribution of green spaces are important factors.