Ankilozan spondilitin kardiyovasküler etkileri ve arteriyel sertlik ile ilişkisi
Cardiovascular effects of ankylosing spondylitis and its association with arterial stiffness
  1. Tez No: 1006734
  2. Yazar: SEYFULLAH BEBEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RABİA EKER AKILLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, ankilozan spondilitli hastalarda kardiyovasküler etkiler ile arteriyel sertlik arasındaki ilişkiyi değerlendirmek ve arteriyel sertlik parametrelerinin kardiyovasküler tutulum için öngördürücü bir parametre olarak kullanılabilirliğini araştırmaktır. Yöntem: Çalışmaya Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Romatoloji Bilim Dalı'nda ankilozan spondilit (AS) tanısıyla izlenen 102 hasta ve kontrol grubu olarak 65 AS hastalığı olmayan gönüllü alındı. Hastaların yaş, cinsiyet, kardiyovasküler öyküleri (hipertansiyon, diabetes mellitus, koroner arter hastalığı (KAH), sigara kullanımı, aile öyküsü), laboratuvar değerleri, elektrokardiyografik ve ekokardiyografik parametreleri kayıt edildi. Tüm çalışma grubunun arteriyel sertliği değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya alınan katılımcıların yaş ortalaması 44,26±10,37 idi. AS hastalarının ortalama Bath Ankilozan Spondilit Hastalık Aktivite İndeksi (BASDAİ), 2,88±1,39 bulundu. Hasta grubunda CRP değerleri (7,6±6,3 mg/dl -5,1±4,2 mg/dl), elektrokardiyografide düzeltilmiş QT (dQT) zamanı (415,1±23,3-406,4±20,5 msn) ve PR süresi (150,3±20,5-141,2±15,2 msn), ekokardiyografide ise aort kökü ölçümleri, septal E/e' ortalamaları (8,2±2,0-7,4±1,3), miyokart performans indeksi (MPİ) ortalamaları (0,50±0,08-0,47±0,05) kontrol grubuna göre daha yüksek iken ejeksiyon fraksiyonu (EF), hasta grubunda daha düşük saptandı (p<0,05). Grupların arteriyel sertlik değerlendirilmesinde AS hastalarında nabız dalga hızı (NDH) 6,6±1,3 m/sn, kontrol grubunda ise 6,3±1,1 m/sn saptandı (p=0,104). Agumentasyon indeksi (AIx) ise AS hastalarında 22,8±11,2, kontrol grubunda ise 19,3±8,2 saptandı (p=0,022). NDH'nın aort kökü ölçümleri, PR süresi, SVDD, AY, MY ve TY ile korele olduğu bulundu (p<0,05). Sonuç: Çalışmada elde sonuçlar AS'nin kardiyovasküler etkilerinin değerlendirilmesinde arteriyel sertliğin, potansiyel bir öngördürücü olabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to evaluate the relationship between cardiovascular involvement and arterial stiffness in patients with ankylosing spondylitis (AS), and to investigate whether arterial stiffness parameters can be used as predictive markers for cardiovascular involvement. Methods: A total of 102 patients diagnosed with AS and followed at the Çukurova University Faculty of Medicine Balcalı Hospital, Division of Rheumatology, and 65 volunteers without AS as control group were included in the study. Demographic characteristics (age, sex), cardiovascular history (hypertension, diabetes mellitus, coronary artery disease, smoking status, family history), laboratory parameters, and electrocardiographic and echocardiographic findings were recorded for all participants. Arterial stiffness parameters were assessed in the entire study population. Results: The mean age of the participants included in the study was 44.26 ± 10.37 years. The mean Bath Ankylosing Spondylitis Disease Activity Index (BASDAI) of the AS patients was 2.88 ± 1.39. Compared with the control group, patients with ankylosing spondylitis had significantly higher CRP levels (7.6 ± 6.3 mg/dL vs 5.1 ± 4.2 mg/dL). On electrocardiographic evaluation, the corrected QT interval (cQT) (415.1 ± 23.3 vs 406.4 ± 20.5 ms) and PR interval (150.3 ± 20.5 vs 141.2 ± 15.2 ms) were significantly longer in the AS group. Echocardiographic assessment revealed that aortic root measurements, septal E/e′ ratio (8.2 ± 2.0 vs 7.4 ± 1.3), and myocardial performance index (MPI) (0.50 ± 0.08 vs 0.47 ± 0.05) were significantly higher in patients with AS compared with the control group, whereas ejection fraction (EF) was significantly lower in the AS group (p < 0.05).Regarding arterial stiffness parameters, the pulse wave velocity (PWV) was 6.6 ± 1.3 m/s in the AS group and 6.3 ± 1.1 m/s in the control group (p = 0.104). The augmentation index (AIx) was significantly higher in patients with AS (22.8 ± 11.2) compared with controls (19.3 ± 8.2, p = 0.022).Correlation analysis demonstrated that PWV was significantly associated with aortic root measurements, PR interval, left ventricular diastolic dysfunction (LVDD), aortic regurgitation (AR), mitral regurgitation (MR), and tricuspid regurgitation (TR) (p < 0.05). Conclusion: The findings of the present study suggest that arterial stiffness may serve as a potential predictive marker in the evaluation of cardiovascular involvement in patients with ankylosing spondylitis.