Gestasyonel diabetes mellitus tanısı almış gebelerde motivasyonel görüşmenin sağlığı yönetebilme özyeterliliğine ve yaşam kalitesine etkisi
The effect of motivational interviewing on health management self-efficacy and quality of life in pregnants with gestational diabetes mellitus
- Tez No: 1006781
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELTEM AKBAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
Özet
Araştırma, Gestasyonel Diyabetes Mellitus (GDM)tanısı almış gebelerde motivasyonel görüşmenin (MG) sağlığı yönetebilme özyeterliliğine ve yaşam kalitesine etkisini belirlemek amacı ile randomize kontrollü, deneysel tipte yapılmıştır. Araştırma, Kahramanmaraş Necip Fazıl Şehir Hastanesi ve Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi kadın doğum polikliniklerinde 1 Haziran 2024- 30 Haziran 2025 tarihleri arasında 60 gebe ile tamamlanmıştır. Araştırma bir müdahale (n=30) bir kontrol (n=30) grup ile yürütülmüştür. Müdahale grubundaki gebelere 4 oturum MG oturumları yapılırken, kontrol grubu rutin bakım almıştır. Verilerin toplanmasında Kişisel Bilgi Formu, Sağlığı Yönetebilme Özyeterliliği Ölçeği (SYÖYÖ) ve SF-36 Yaşam Kalitesi Ölçeği (YKÖ) kullanılmıştır. Çalışma için etik kurulonayı, kurum izni ve katılımcılardan yazılı onam alınmıştır. Verilerin analizindeSPSS 29 programı kullanılmıştır.İstatistiksel anlamlılık düzeyi p<0,05 olarak kabuledilmiştir. Müdahale öncesi ön testte gruplar arasında tanımlayıcı değişkenler, SYÖYÖ, SF-36 YKÖ toplam ve alt boyut puan ortalamaları açısından anlamlı farksaptanmamıştır (p>0,05).Motivasyonel görüşme sonrasında, müdahale grubundaki gebelerin SYÖYÖ tüm alt boyutları ve toplam puan ortalamaları ile SF-36 YKÖ fiziksel fonksiyon, emosyonel rol kısıtlılığı, enerji, mental sağlık, sosyal fonksiyon ve genel sağlık algısı alt boyut puan ortalamalarının kontrol grubuna kıyasla istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek olduğu bulunmuştur (p<0,05). Bununla birlikte, fiziksel rol kısıtlılığı ve ağrı alt boyutlarında da müdahale grubunda artış gözlenmiş, ancak bu fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır (p>0,05). MG'nin, GDM tanısı almış gebelerde sağlığı yönetebilme öz yeterliliğini ve yaşam kalitesini artırmada etkili bir yöntem olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The study was conducted as a randomised controlled trial with the aim of determining the effect of motivational interviewing (MI) on health management self-efficacy and quality of life in pregnant women diagnosed with Gestational Diabetes Mellitus (GDM) The study was completed with 60 pregnant women at the obstetrics clinics of Kahramanmaraş Necip Fazıl City Hospital and Kahramanmaraş Sütçü İmam University Health Application and Research Hospital between 1 June 2024 and 30 June 2025. The study was conducted with one intervention group (n=30) and one control group (n=30). The pregnant women in the intervention group underwent four MI sessions, while the control group received routine care. Data collection utilised a Personal Information Form, the Self Rated Abilities For Health Practices Scale (SRAHP), and the SF-36 Quality of Life Scale (SF-36 QoL). Ethical committee approval, institutional permission, and written consent from participants were obtained for the study. Data analysis was performed using the SPSS 29 programme. The statistical significance level was set at p<0.05. No significant differences were found between the groups in terms of descriptive variables, SRAHP, SF-36 QoL total and subscale mean scores in the pre-intervention pre-test (p>0.05). After the MI, the mean scores of the intervention group's SRAHP total and all subdimensions, as well as the SF-36 QoL physical function, emotional role limitation, energy, mental health, social function, and general health perception subdimensions, were found to be statistically significantly higher than those of the control group (p<0.05). However, an increase was also observed in the physical role limitation and pain subdimensions in the intervention group, but this difference was not found to be statistically significant (p>0.05). It was concluded that MI is an effective method for increasing self-efficacy in health management and quality of life in pregnant women diagnosed with GDM.