Kardiyopulmoner baypas cerrahisinde pompa kanının postoperatif dönemde verilmesinin eritrosit süspansiyonu ihtiyacı ve koagülasyon parametreleri üzerine etkisi
The effect of postoperative reinfusion of pump blood on erythrocyte suspension requirement and coagulation parameters in cardiopulmonary bypass surgery
  1. Tez No: 1006788
  2. Yazar: MEHMET AKİF YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMED ENES AYDIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Çalışmamızda koroner arter baypas cerrahilerinde, kardiyopulmoner baypas cihazında kalan otolog kanın postoperatif dönemde hastaya verilmesinin koagülasyon parametreleri üzerine etkisinin ROTEM (rotasyonel tromboelastometri) cihazı ile kontrol edilmesi ve bu verilen otolog kanın eritrosit süspansiyonu (ES) ihtiyacı üzerine etkisini görmek olacaktır. Gereç ve Yöntem: Koroner arter baypas greft cerrahisi planlanan ve çalışma kriterlerini karşılayan 60 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalar 30 çalışma ve 30 kontrol grubu olarak iki gruba randomize edildi. Operasyon bitiminde hastalar monitörize bir şekilde yoğun bakım ünitesine alındı. Kontrol grubundaki hastalara postoperatif birinci saatte ROTEM ile koagülasyon profili değerlendirildi. Çalışma grubundaki hastalara ise oksijenatör ve tubing sette bulunan kan steril koşullarda 1000 ml'lik pompa başlangıç solüsyonu için kullanılan ringer laktat torbasına roller pompa kullanılarak alındı. Alınan kandaki hematokrit değerleri ve toplanan total kan volümü ml (mililitre) olarak kaydedildi. Çalışma grubundaki hastalara, postoperatif birinci saatte yaklaşık 30 dakika süren bir infüzyon ile herhangi bir preparasyona tabi tutulmaksızın otolog kan geri infüze edildi. Çalışma grubundaki hastalara infüzyon bittikten sonra ROTEM uygulandı. Postoperatif takipler ile çalışma tamamlandı. Sonuçlar istatistiksel olarak analiz edildi. Bulgular: Çalışma grubundaki hastaların postoperatif takiplerinde ES kullanımı açısından anlamlı bir azalma saptandı. Çalışma ve kontrol grubu arasında İNTEM CT (clotting time)'nin HEPTEM CT'ye oranı arasında anlamlı bir fark elde edildi. Çalışma ve kontrol grubu arasında FİBTEM CT değerleri açısından anlamlı bir fark saptandı. Sonuç: Basit, ek bir maliyet gerektirmeyen ve güvenli bir teknik olması nedeniyle, operasyon bitiminde oksijenatör ve tübing setinde kalan otolog kanın hastaya geri verilmesi, allojenik kan kullanımını anlamlı şekilde azaltmakta ve bu uygulamanın önemini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims to evaluate the effect of postoperative reinfusion of autolog pump blood on coagulation parameters using ROTEM (rotational thromboelastometry) and to assess its impact on erythrocyte suspension (ES) requirements in patients undergoing coronary artery bypass graft (CABG) surgery. Materials and Methods: Sixty patients scheduled for coronary artery bypass graft surgery and meeting the inclusion criteria were enrolled in the study. Patients were randomized into two groups: 30 in the study group and 30 in the control group. Following the surgery, patients were transferred to the intensive care unit (ICU) under continuous monitoring. In the control group, coagulation profiles were assessed using ROTEM at the first postoperative hour. In the study group, blood remaining in the oxygenator and tubing set was collected under sterile conditions into a 1000 ml Ringer's lactate bag using a roller pump. Hematocrit levels and total collected blood volume (in milliliters) were recorded. At the first postoperative hour, autolog blood was reinfused over approximately 30 minutes without any additional processing. ROTEM analysis was performed after the completion of reinfusion in the study group. The study was completed with postoperative follow-up, and the results were analyzed statistically. Results: A significant reduction in erythrocyte suspension use was observed in the postoperative follow-up of the study group. A statistically significant difference was found between the study and control groups regarding the ratio of INTEM clotting time (CT) to HEPTEM CT. A significant difference in FIBTEM clotting time values was also detected between the two groups. Conclusion: As a simple, cost-effective, and safe technique, reinfusion of autolog blood remaining in the oxygenator and tubing set at the end of surgery significantly reduces the need for allogeneic blood transfusion and highlights the clinical value of this practice.