Kamu harcamaları ve gelir dağılımı ilişkisi: Ampirik bir analiz
Public expenditures and income distribution nexus : An empirical analysis
- Tez No: 1006793
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN ERKAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, gelir eşitsizliğini ekonomik ve kurumsal bir çerçevede ele alarak, kamu maliyesi politikalarının gelir dağılımı üzerindeki rolüne özellikle odaklanmaktadır. Son dönemde küreselleşme, teknolojik değişim ve piyasa odaklı reformlar, kalıcı gelir eşitsizliklerine yol açmış ve ekonomik büyüme ile adil gelir dağılımı arasındaki bağı giderek zayıflatmıştır. Bu bağlamda çalışma, piyasa kaynaklı eşitsizliklerin kamu müdahaleleriyle ne ölçüde giderilebileceğini araştırmaktadır. Gelir eşitsizliği Gini katsayısıyla temsil edilirken, kamu harcamaları, vergi gelirleri, enflasyon, işsizlik ve yolsuzluk açıklayıcı değişkenler olarak analize dahil edilmektedir. Ampirik analiz, uluslararası karşılaştırmaya elverişli kaynaklardan derlenen ve 2003–2022 dönemini kapsayan 21 ülkeye ait panel veriye dayanmaktadır. Mali ve makroekonomik faktörlerin gelir dağılımı üzerindeki etkisini belirlemek amacıyla, yatay kesit bağımlılığı ve karma bütünleşme derecesi dikkate alınarak Panel ARDL yaklaşımı çerçevesinde Havuzlanmış Ortalama Grup (PMG) tahmincisi uygulanmıştır. Bulgular, kamu harcamalarındaki artışın gelir eşitsizliğini azaltıcı bir etkiye sahip olduğuna işaret ederken, enflasyon ve işsizliğin eşitsizliği derinleştirdiğini ortaya koymaktadır. Vergi gelirlerinin etkisinin ise vergi sisteminin yapısına göre farklılaştığı görülmekte, kurumsal kalitenin bölüşümsel sonuçlar üzerinde belirleyici bir rol oynadığı anlaşılmaktadır. Genel itibarıyla bulgular, gelir dağılımında adaletin sağlanması, toplumsal uyumun güçlendirilmesi ve uzun vadeli ekonomik büyümenin sürdürülebilir kılınması açısından iyi tasarlanmış ve etkin biçimde hedeflenmiş kamu politikalarının önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines income inequality within an economic and institutional framework, with particular emphasis on the role of public finance policies in shaping distributional outcomes. Over recent decades, globalization, technological change, and market-oriented reforms have contributed to persistent income disparities, progressively weakening the nexus between economic growth and distributive justice. Against this backdrop, the study investigates whether and to what extent public interventions can offset marketgenerated inequalities. Income inequality is proxied by the Gini coefficient, with public expenditures, tax revenues, inflation, unemployment, and corruption serving as explanatory variables. The empirical analysis draws on panel data for 21 countries over the period 2003–2022, constructed from internationally comparable sources. To identify the impact of fiscal and macroeconomic factors on income distribution, the Pooled Mean Group (PMG) estimator within a Panel ARDL framework is employed, accounting for cross-sectional dependence and mixed orders of integration. The findings indicate that higher public expenditures are associated with reduced income inequality, while inflation and unemployment tend to exacerbate distributional disparities. The effect of tax revenues proves sensitive to the structure of the tax system, and institutional quality emerges as a significant determinant of distributive outcomes. Taken together, the results underscore the importance of welldesigned, effectively targeted public policies in advancing distributional equity, strengthening social cohesion, and sustaining long-run economic growth.