Türkiye'nin toplu konut politikasının analizi
Analysis of Türki̇ye's mass housing policy
- Tez No: 1006794
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR KULAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Kent Çalışmaları Bilim Dalı
Özet
Kamu politikası, devletin veya kamu kurumlarının toplumun çeşitli sorunlarına çözüm bulmak amacıyla geliştirdiği ve uyguladığı planlar, kararlar ve eylemler bütünüdür. 2025 yılında yaşanan teknolojik gelişmelerle birlikte artan yönetişim anlayışı içeresinde şekillenmektedir. Hükümetler uygulayacakları politikalar ile vatandaşın istek ve sorunlarına çözüm üretmeye çalışmaktadır. Başarılı politikaların bilimsel anlamda çözümlendiklerinde olumlu sonuçlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Bilimsel anlamda literatürde birçok kamu politikası çözümleme modelleri yer almaktadır. Çalışma, Türkiye'deki toplu konut politikasının süreç modeli çerçevesinde kapsamlı bir analizini sunmayı amaçlamaktadır. Araştırma, toplu konut politikasının gündem oluşturma, politika formülasyonu, uygulama ve değerlendirme aşamalarından oluşan bütünsel sürecini incelemektedir. Çalışmanın temel odak noktasını, kalkınma planları çerçevesinde 1980 sonrası dönemde kurulan Toplu Konut Fonu ve 1984'te faaliyete geçen Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) oluşturmaktadır. TOKİ'nin kuruluşundan 2025 yılına kadar geçen süreçte, konut politikalarının dönüşümü; kentsel dönüşüm projeleri, sosyal konut uygulamaları ve afet konutları gibi spesifik politika araçları üzerinden değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Public policy is the sum of plans, decisions, and actions developed and implemented by the state or public institutions to find solutions to various problems in society. It is being shaped within the context of the increasing governance understanding that has emerged with technological advancements in 2025. Governments strive to provide solutions to the wishes and problems of citizens through the policies they implement. Successful policies yield positive results when analyzed scientifically. Numerous public policy analysis models exist in the scientific literature. This study aims to present a comprehensive analysis of mass housing policy in Türkiye within the framework of a process model. The research examines the holistic process of mass housing policy, consisting of agenda setting, policy formulation, implementation, and evaluation stages. The main focus of the study is the Mass Housing Fund, established in the post-1980 period within the framework of development plans, and the Mass Housing Administration (TOKİ), which became operational in 1984. The transformation of housing policies from TOKİ's establishment to 2025 is evaluated through specific policy tools such as urban transformation projects, social housing applications, and disaster housing.