Spor bilimleri ve diğer fakültelerde okuyan öğrencilerin beden imajı, fiziksel aktivite düzeyi ve obezite ile ilişkili beslenmealışkanlıklarının araştırılması
Investigation of body image, physical activity level, and nutritional habits related to obesity among students studying in sports sciences and other faculties
  1. Tez No: 1006823
  2. Yazar: MUHAMMED PERİHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ ARSLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Anabiilim Dalı
Özet
Bu çalışmada üniversite öğrencilerinin beden imajı görüşleri, fiziksel aktivite düzeyi ve obezite ile ilişkili beslenme alışkanlıklarını farklı değişkenler açısından etkilerini incelemek amaçlanmıştır. Bu araştırma nicel araştırma türünde olup tarama modeli kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi'nde öğrenim gören üniversite öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise evrendeki öğrenciler arasından basit seçkisiz örnekleme yolu ile araştırmaya gönüllü katılım gösteren 442 üniversite öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırma verileri üç farklı veri toplama aracı, Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi, Üç Faktörlü Beslenme Anketi ve Beden İmajı Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada, veri toplama araçları ile elde edilen veriler SPSS 25 paket programı kullanılarak Bağımsız Örneklemler t-Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) ve Pearson Korelasyon analizlerinden yararlanılmıştır. Araştırma sonucunda üniversite öğrencilerinin beden imajı ile obezite ile ilişkili beslenme alışkanlıkları arasında yapılan korelasyon analizinde anlamlı ve pozitif yönde ilişki bulunmaktadır (p<0.01). Üniversite öğrencilerinin beden imajına yönelik bulgularda cinsiyet, düzenli spor yapma süresi, yemek yenilen yer, fakülte değişkeni ve vücut tipi değişkenlerinde anlamlı fark bulunmuştur (p<0.05). Sağlık problemi olma, spor branşına sahip olma, yaş, boy, kilo, aylık gider, günlük yemek öğün sayısı ve sınıf düzeyi değişkenlerinde anlamlı fark bulunmamıştır (p>0.05). Üniversite öğrencilerinin obezite ile ilişkili beslenme alışkanlıklarına yönelik bulgularda sağlık problemi olma, boy, kilo ve vücut tipi değişkenlerinde anlamlı fark bulunmuştur (p<0.05). Cinsiyet, spor branşına sahip olma, fakülte değişkeni, düzenli spor yapma süresi, günlük yemek öğün sayısı, aylık gider, sınıf düzeyi, yaş ve yemek yenilen yer değişkenlerinde anlamlı fark bulunmamıştır (p>0.05). Sonuç olarak üniversite öğrencilerinin beslenme alışkanlıklarında oluşan farklılıklar ile beraber kontrolsüz ve bilinçsiz yeme davranışları görülmesinden dolayı bu konuda yapılacak eğitimler öğrencilerde sağlıklı beslenme alışkanlığı ve sağlıklı beden imajını ortaya çıkaracaktır. Öğrencilerin fiziksel aktivite düzeylerinin genel olarak düşük bulunması, sağlıklı yaşamın sürdürülmesi açısından önemli bir risk faktörü oluşturduğunu göstermektedir. Üniversite öğrencilerinde düşük fiziksel aktivite düzeyinin erken dönemde belirlenmesi, yaşamın ilerleyen dönemlerinde ortaya çıkabilecek fiziksel ve psikolojik sağlık sorunlarının önlenmesi açısından önemli bir gereklilik olarak değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the effects of different variables on university students' body image views, physical activity levels, and obesity-related dietary habits. This research is a quantitative study conducted using a survey model. The research population consists of university students studying at Kırşehir Ahi Evran University. The research sample consists of 442 university students who voluntarily participated in the study, selected from among the students in the population using simple random sampling. Data were collected using three different data collection instruments: the International Physical Activity Questionnaire, the Three-Factor Nutrition Questionnaire, and the Body Image Scale. The data obtained from these instruments were analyzed using SPSS 25 software package with Independent Samples t-Test, One-Way Analysis of Variance (ANOVA), and Pearson Correlation analyses. The correlation analysis conducted between body image and obesity-related eating habits of university students revealed a significant and positive relationship (p<0.01). Significant differences were found in the body image variables of gender, duration of regular exercise, place of eating, faculty, and body type (p<0.05). No significant differences were found in the variables of having a health problem, being a member of a sport, age, height, weight, monthly expenses, number of daily meals, and class level (p>0.05). Significant differences were found in the health problem, height, weight, and body type variables of the eating habits of university students (p<0.05). No significant differences were found in the variables of gender, being a member of a sport, faculty, duration of regular exercise, number of daily meals, monthly expenses, class level, age, and place of eating (p>0.05). In conclusion, due to the differences in nutritional habits and uncontrolled and unconscious eating behaviors observed among university students, education on this subject will promote healthy eating habits and a healthy body image among students. The generally low levels of physical activity among students indicate that this constitutes a significant risk factor for maintaining a healthy lifestyle. Early identification of low physical activity levels in university students is considered an important requirement for preventing physical and psychological health problems that may arise later in life.