Geriatrik kalça cerrahisinde kırık tipi ve preoperatif nutrisyonel durum ile postoperatif ağrı ve prognoz arasındaki ilişki
The relationship between fracture type and preoperative nutritional status with postoperative pain and prognosis in geriatric hip surgery
  1. Tez No: 1006824
  2. Yazar: FERUDUN ERTAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN BALDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Beslenme ve Diyetetik, Geriatri, Anesthesiology and Reanimation, Nutrition and Dietetics, Geriatrics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Atatürk Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Giriş ve Amaç: Cerrahi geçiren geriatrik hastalarda malnutrisyonun yaygın olarak görüldüğü ve postoperatif prognozla yüksek oranda ilişkili olduğu bilinmektedir. Bununla birlikte beslenme tarama araçlarının geriatrik cerrahi hastalarında prognostik gösterge olarak kullanılabiliceği belirtilse de, ortopedik kalça cerrahisi sonrası ağrı ile ilişkisi henüz değerlendirilmemiştir. Çalışmamızda Beslenme Risk Skoru 2002 (NRS2002), Mini Beslenme Değerlendirmesi – Kısa Form (MNA-SF), Geriatrik Beslenme Riski İndeksi (GNRI), Prognostik Beslenme İndeksi (PNI), Charlson komorbidite indeksi (CCI) ve Albümin ile geriatrik kalça cerrahisi sonrası postoperatif ağrı, komplikasyonlar ve hastane kalış süresi arasındaki ilişki incelenmek istendi. Beslenme ile ilgili tarama araçlarından hangisinin bu hastalarda prognozu öngörebileceği araştırıldı. Buna ilave olarak yapılan cerrahi tipi ile postoperatif ağrı, komplikasyonlar ve hastane kalış süresi arasındaki ilişki de değerlendirildi. Gereç ve Yöntem: Bu tek merkezli prospektif, gözlemsel çalışma Ankara Atatürk Sanatoryum Eğitim ve Araştırma Hastanesi Etik Kurulu'nun 25.12.2024 tarihli, 2024-BÇEK/193 sayılı kararı ile etik kurul onayı, NCT06784089 numaralı“ClinicalTrials.gov”kaydı ve hastaların yazılı onamı alındıktan sonra, Ankara Atatürk Sanatoryum Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ameliyathane 'sinde yapılmıştır. 65 yaş üstünde olup, kalça kırığı nedeni ile, spinal anestezi altında ameliyat olan toplam 95 hasta çalışmamıza dahil edildi. Hastaların malnutrisyon riski preoperatif NRS-2002, Albumin düzeyi, Prognostik PNI, GNRI, MNA-SF ile tespit edildi. Hastalara uygulanan cerrahi tipi, hastalarda gelişen intraoperatif ve postoperatif komplikasyonlar, hastaların hastane kalış süresi, ilk 24 saat ağrı düzeyleri ve toplam morfin tüketim miktarları kaydedildi. Bulgular: GNRI'nin postoperatif 1.saat ve 4. saat, MNA-SF'in postoperatif 2.,4.,8., ve 24. saat , NRS-2002'nin postoperatif 2.saat, Albüminin postoperatif 2., 4.,8. ve 24. saat, CCI'nın ise postoperatif 2. ve 8. saatte ağrı ile ilişkili olduğu ve bu parametreler açısından yüksek riskli olan hastaların ağrı şiddetinin daha fazla olduğu tespit edildi(p<0,05). Postoperatif ağrı düzeyleri ile PNI arasında anlamlı ilişki saptanmamıştır(p>0,05). Ancak GNRI dışında, bütün parametreler açısından yüksek riskli hastalarda 24 saatlik toplam morfin tüketiminin daha yüksek olduğu tespit edildi (p<0,05). MNA-SF, NRS2002, PNI, GNRI, Albumin ve CCI'nın intraoperatif ve postoperatif komplikasyonlar ve mortaliteyi etkilemediği tespit edildi (p>0,05). GNRI, Albumin ve MNA-SF açısından yüksek riskli hastalarda hastane yatış süresi anlamlı düzeyde daha yüksek bulundu (p<0,05). CCI ve bütün nutrisyonel parametreler açısından düşük riskli hastaların yoğun bakımda daha kısa süre kaldığı tespit edildi(p<0,05). Uygulanan cerrahi tipinin intraoperatif ve postoperatif komplikasyon görülmesi, mortalite oranları, postoperatif ağrı düzeyleri ve morfin tüketimi açısından anlamlı fark oluşturmadığı tespit edilmiştir(p>0,05). Proksimal femoral çivileme (PFN) yapılanların hastane kalış süresi ve yoğun bakım kalış süresinin Total kalça protezi (TKP) yapılanlardan daha uzun olduğu saptanmıştır(p<0,05). Sonuç: Kalça kırığı ameliyatı geçiren yaşlı hastalarda ameliyat öncesi beslenme durumunun, ameliyat sonrası ağrı düzeylerini, morfin tüketimini, hastanede ve yoğun bakım ünitesinde kalış süresini etkilediği kanısındayız. Bu nedenle, kalça ameliyatı geçiren yaşlı hastalar için yalnızca anesteziye ve ameliyatın kendisine odaklanmak yeterli değildir. Ameliyat öncesi beslenme durumu dikkatlice değerlendirilmeli, yetersiz beslenme riski taşıdığı tespit edilen geriatrik hastaların postoperatif süreçte ağrı şiddetinin ve morfin tüketiminin daha fazla olabileceği göz önünde bulundurulmalı, postoperatif ağrı yönetimi daha dikkatli değerlendirilmelidir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Malnutrition is known to be highly prevalent among geriatric patients undergoing surgery and is strongly associated with postoperative prognosis. Although nutritional screening tools have been suggested as prognostic indicators in geriatric surgical patients, their relationship with postoperative pain following orthopedic hip surgery has not yet been adequately evaluated. In this study, we aimed to investigate the relationship between the Nutritional Risk Score 2002 (NRS-2002), Mini Nutritional Assessment–Short Form (MNA-SF), Geriatric Nutritional Risk Index (GNRI), Prognostic Nutritional Index (PNI), Charlson Comorbidity Index (CCI), and serum albumin levels, and postoperative pain, complications, and length of hospital stay following geriatric hip surgery. We also sought to determine which nutritional screening tool could best predict prognosis in this patient population. In addition, the relationship between the type of surgical procedure performed and postoperative pain, complications, and length of hospital stay was evaluated. Materials and Methods: This single-center prospective, observational study was conducted in the operating room of Ankara Atatürk Sanatorium Training and Research Hospital after obtaining ethical committee approval (decision number 2024-BÇEK/193 dated 25.12.2024), registration number NCT06784089 on“ClinicalTrials.gov”, and written informed consent from the patients. A total of 95 patients aged 65 years and older who underwent surgery for hip fracture under spinal anesthesia were included in the study. Preoperative malnutrition risk was assessed using NRS-2002, serum albumin level, PNI, GNRI, and MNA-SF. The type of surgical procedure performed, intraoperative and postoperative complications, length of hospital stay, pain levels during the first 24 hours, and total morphine consumption were recorded. Results: GNRI was associated with pain at the postoperative 1st and 4th hours; MNA-SF at the postoperative 2nd, 4th, 8th, and 24th hours; NRS-2002 at the postoperative 2nd hour; albumin at the postoperative 2nd, 4th, 8th, and 24th hours; and CCI at the postoperative 2nd and 8th hours (p<0.05). Patients with high-risk scores according to these parameters experienced greater pain severity (p<0.05). No significant relationship was found between postoperative pain levels and PNI (p>0.05). However, except for GNRI, total 24-hour morphine consumption was significantly higher in high-risk patients according to all parameters (p<0.05).It was determined that MNA-SF, NRS-2002, PNI, GNRI, and CCI did not significantly affect intraoperative or postoperative complications or mortality (p>0.05). Length of hospital stay was found to be significantly longer in patients at high risk according to GNRI, albumin, and MNA-SF (p<0.05). Patients classified as low risk according to CCI and all nutritional parameters had significantly shorter intensive care unit stays (p<0.05). The type of surgical procedure did not result in a significant difference in terms of intraoperative and postoperative complications, mortality rates, postoperative pain levels, or morphine consumption (p>0.05). Patients who underwent proximal femoral nailing (PFN) had significantly longer hospital and intensive care unit stays compared with those who underwent total hip arthroplasty (THA) (p<0.05). Conclusion: We believe that preoperative nutritional status in elderly patients undergoing hip fracture surgery affects postoperative pain levels, morphine consumption, and length of stay in the hospital and intensive care unit. Therefore, focusing solely on anesthesia and the surgery itself is insufficient for elderly patients undergoing hip surgery. Preoperative nutritional status should be carefully assessed, and it should be considered that geriatric patients identified as being at risk of malnutrition may experience greater pain intensity and morphine consumption in the postoperative period, and postoperative pain management should be evaluated more carefully.