Akışkan-yapı etkileşiminde yapay zeka destekli topoloji optimizasyonu
Ai augmented topology optimization in fluid-structure interaction
- Tez No: 1006891
- Danışmanlar: PROF. DR. ENDER DEMİREL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hidrolik Bilim Dalı
Özet
Akımla birlikte hareket eden elastik ve enerjisiz çalışan pasif karıştırıcılar, birçok mühendislik sisteminin karışım veriminin attırılmasında kullanılmaktadır. Ancak, karışım veriminin maksimize edilebilmesi için katı malzemenin topolojik özelliklerinin optimize edilmesi henüz araştırılmamış bir konudur. Bu tez çalışmasında, içme suyu arıtma tesislerinin önemli bir su yapısı olan dezenfeksiyon temas tanklarının karışım verimini arttıran elastik ve pasif bir karıştırıcı geliştirilmiştir. Karıştırıcının özelliklerini belirleyebilmek için, açık kaynak kodlu sonlu hacim ve sonlu elemanlar yazılımları olan OpenFOAM ve deal.II yazılımları birleştirilerek bütünleşik bir akışkan-yapı hesaplama modeli geliştirilmiş, geliştirilen modelin hassasiyeti literatür verileri ile doğrulanmıştır. Doğrulanan hesaplama modeli kullanılarak yapılan sayısal benzetimler ile elastik karıştırıcının konumu ve boyutları araştırılmıştır. Daha sonra, karıştırıcı kompozit olarak tasarlanmış ve temas tankının karışım verimini maksimize edebilmek için malzeme dağılımı optimize edilmiştir. Yapılan sıvı-yapı etkileşim benzetimleri sonucunda, geliştirilen kompozit elastik karıştırıcının temas tankının karışım verimini %23'e kadar arttırabildiği görülmüştür. Geliştirilen bu yenilikçi tasarımın, mevcut temas tanklarına kolayca uygulanabileceği, böylece içme suyu arıtma tesislerindeki dezenfeksiyon maliyetlerinin büyük oranda düşürülebileceği sonucuna varılmıştır. Aynı zamanda, tez kapsamında geliştirilen bütünleşik sıvı-yapı hesaplama modelinin ve karışım verimini arttıran pasif karıştırıcı tasarımının hidrolik mühendisliğinde karşılaşılan birçok probleme uygulanabileceği değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Passive flexible mixers that move with the flow and operate without external energy are widely used to enhance mixing efficiency in many engineering systems. However, the optimization of the topological properties of the solid structure in order to maximize mixing performance remains an unexplored research topic. In this thesis, a novel flexible and passive mixer is developed to improve the mixing efficiency of disinfection contact tanks, which are critical hydraulic structures in drinking water treatment plants. To determine the characteristics of the proposed mixer, an integrated fluid-structure Interaction (FSI) computational model was developed by coupling the open-source finite volume and finite element software packages OpenFOAM and deal.II. The accuracy of the developed model was validated against data available in the literature. Using the validated model, numerical simulations were conducted to investigate the optimal position and dimensions of the flexible mixer. Subsequently, the mixer was designed as a composite structure, and its material distribution was optimized to maximize the mixing efficiency of the contact tank. The fluid–structure interaction simulations demonstrated that the proposed composite flexible mixer could increase the mixing efficiency of the contact tank by up to 23%. The results indicate that this innovative design can be easily implemented in existing contact tanks, leading to a significant reduction in disinfection costs in drinking water treatment facilities. Furthermore, the integrated FSI modeling framework and the passive mixer design methodology developed within this thesis are considered applicable to a wide range of hydraulic engineering problems.