Yabancı dil olarak Türkçe öğretiminde Sabahattin Ali'nin“Kafa Kâğıdı”ve“Kamyon”hikâyelerini B1 seviyesine uyarlama çalışması
An adaptation study of Sabahattin Ali's“Kafa Kâğıdı”and“Kamyon”stories for B1 level in teaching Turkish as a foreign language
- Tez No: 1006890
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİYE İLKAY YEMENİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Dünyada artan uluslararası ilişkiler, ulusların sadece kendi ana dilleriyle değil farklı dillerde de iletişim kurmalarının gerekliliğine sebep olmuş ve bu durum milletlerin birbirlerinin dillerini öğrenme zorunluluğunu getirmiştir. Dil öğretiminde kullanılan materyallerin yazılı, görsel, işitsel açıdan fazla bununla beraber her seviyeye uygun ve ulaşılabilir olması dil öğretimini kolaylaştırmaktadır. Yabancı dil olarak Türkçenin öğretiminde edebî metinlerin özgün hâli öğrenci seviyesi için uygun olamayacağından sadeleştirme/uyarlama yoluna gidilmektedir. Bu çalışmada hem dili kullanımındaki akıcılık hem kültürümüz açısından önemli yere sahip olan Sabahattin Ali'nin“Kafa Kâğıdı”ve“Kamyon”hikâyelerini uyarlama yoluna gidilmiştir. Uyarlama işlemi sırasında Türkiye Maarif Vakfı tarafından hazırlanan Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Programı'nda yer alan B1 seviyesindeki dil bilgisi yapıları ve Diller İçin Avrupa Ortak Öneriler Çerçeve Metni'nin B1 seviyesi okuma yeterlilikleri dikkate alınmıştır. Metinler seviyeye uygun uzunlukta hazırlanmıştır. Uyarlanan metinler içerisinde olumsuz örnekler, argo yapılar, ayrıştırıcı unsurlar gibi ifadelere yer verilmemiştir. Ayrıca okuma stratejileri kullanılarak metinlere yönelik okuma sonrası etkinlikler hazırlanmıştır. Uyarlanan hikâyeler üç alan uzmanına gönderilmiştir. Uzmanların dönütlerine göre düzenlemeler yapılmıştır. Çalışmada aynı sayfa içerisinde hikâyelerin özgün ve uyarlanmış hallerinin yan yana verilmesi hikâyelerde yapılan değişikliklerin birebir fark edilmesi açısından önemlidir. Metinlerin sonunda özgün metinlerin her cümlesinde yapılan değişiklikler tek tek açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
The increasing prevalence of international communication has made it essential for nations to communicate not only in their native languages but also in foreign languages, prompting efforts to learn the languages of others. In language teaching, the availability of materials that are rich in written, visual, and auditory content, accessible to all proficiency levels, and pedagogically appropriate greatly facilitates learning. In the context of teaching Turkish as a foreign language, original literary texts may not always be suitable for learners' levels, necessitating simplification or adaptation. This study focuses on the adaptation of Sabahattin Ali's culturally significant short stories“Kafa Kâğıdı”and“Kamyon”to enhance linguistic fluency and reading comprehension. During the adaptation process, B1-level grammatical structures from the Turkish as a Foreign Language Teaching Program prepared by the Turkey Maarif Foundation, as well as B1-level reading competencies outlined in the Common European Framework of Reference for Languages, were carefully considered. The texts were adjusted to an appropriate length for the target level, while negative expressions, slang, and divisive content were removed, and post-reading activities were developed based on reading strategies. The adapted stories were reviewed by three subject-matter experts, and revisions were made according to their feedback. To clearly illustrate the modifications, the original and adapted texts were presented side by side, with detailed explanations of all sentence-level changes provided at the end of the texts.