Tarihi kentsel peyzaj alanlarında uyarlanabilir yeniden kullanım yöntemi olarak forma dayalı kodlar geliştirilmesi: Mardin örneği
Designing form-based codes as an adaptable reuse method for historical urban landscapes: The case of Mardin
  1. Tez No: 1006933
  2. Yazar: BERAT ÇELEBİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYFER AYTUĞ, DOÇ. DR. SERDAR AYDIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, kentsel sit alanlarının sürdürülebilir biçimde yeniden işlevlendirilmesini çağdaş bir planlama ve tasarım yaklaşımı olarak, trans-bölgeleme (transect) temelli mekânsal sınıflandırma sisteminden yararlanmaktadır. Bu bağlamda, farklı yoğunluk, kullanım ve morfolojiye sahip alanları bütüncül sistematik içerisinde tanımlayan transekt modeline dayalı olarak form dayalı kodların (Form-Based Codes) geliştirilmesi amaçlanmaktadır. Bu kodlar, geleneksel yapılaşma kuralları ile kullanılarak mekânın fiziksel biçimini, kamusal alan ilişkilerini ve yapı tipolojilerini önceliklendiren tasarım odaklı bir kural seti sunmaktadır. Bu kodların, kentsel sit alanlarının tarihi dokusunu ve yerel karakterini koruyarak çağdaş gereksinimlere yanıt verebilecek biçimde yeniden biçimlendirilmesine olanak tanıyacak bir tasarım aracına dönüştürülmesi, çalışmanın temel katkısını oluşturmaktadır. Böylece hem koruma hem de dönüşüm dinamiklerini eş zamanlı olarak dikkate alan, bağlamsal verilerle uyumlu, esnek ve üretken bir planlama modeli önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study utilises a transect-based spatial classification system as a contemporary planning and design approach for the sustainable redevelopment of urban heritage sites. In this context, the aim is to develop form-based codes based on the transect model, which defines areas with different densities, uses, and morphologies within a holistic systematic framework. These codes, when used in conjunction with traditional building regulations, provide a design-oriented set of rules that prioritise the physical form of the space, public space relationships, and building typologies. The fundamental contribution of this study is to transform these codes into a design tool that enables the re-shaping of urban site areas in a way that preserves their historical fabric and local character while responding to contemporary needs. Thus, a planning model that simultaneously considers both conservation and transformation dynamics, is contextually appropriate, flexible, and productive is proposed.