Milli kahramanlarımızın liderlik özelliklerinin sosyal bilgiler ve T.C İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ders kitaplarına yansıması
The reflection of the leadership qualities of our national heroes in social studies and the History of the Turkish Revolution and Kemalism textbooks
  1. Tez No: 1006932
  2. Yazar: SEHER TÜRKÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZHAN KARADENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, Sosyal Bilgiler ders kitapları ile T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ders kitaplarında yer alan millî kahramanların liderlik özelliklerinin hangi liderlik yaklaşımları doğrultusunda ele alındığını incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmanın problem durumunu, ders kitaplarında millî kahramanların liderlik rollerinin çoğunlukla sınırlı ve tek boyutlu biçimde sunulması oluşturmaktadır. Araştırma, nitel araştırma yaklaşımı doğrultusunda doküman incelemesi yöntemiyle yürütülmüştür. Çalışmanın veri kaynağını, Millî Eğitim Bakanlığı tarafından yayımlanan ve 2025–2026 eğitim-öğretim yılında okutulan 4. 5, 6, 7. Sınıf Sosyal Bilgiler ile 8. Sınıf T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ders kitapları oluşturmaktadır. Bu kitaplarda yer alan dokuz millî kahraman, dönüşümcü, karizmatik, otantik, hizmetkâr, stratejik, etik, kültürel ve vizyoner liderlik yaklaşımları temel alınarak içerik analizi yöntemiyle incelenmiştir. Araştırma sonucunda, ders kitaplarında millî kahramanların liderlik özelliklerinin belirli liderlik türleri etrafında yoğunlaştığı ve bazı liderlik yaklaşımlarına sınırlı düzeyde yer verildiği belirlenmiştir. Elde edilen araştırma sonucunun, ders kitaplarındaki liderlik temsillerinin geliştirilmesine katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the leadership characteristics of national heroes presented in Social Studies textbooks and in the History of the Turkish Revolution and Kemalism textbooks, focusing on the leadership approaches through which these characteristics are addressed. The problem of the study arises from the observation that the leadership roles of national heroes in textbooks tend to be presented in a limited and largely one-dimensional manner. The research was conducted using the document analysis method within the framework of a qualitative research approach. The data sources of the study consist of the 4th, 5th, 6th, and 7th grade Social Studies textbooks and the 8th grade History of the Turkish Revolution and Kemalism textbook published by the Ministry of National Education and used during the 2025–2026 academic year. Nine national heroes featured in these textbooks were analyzed through content analysis based on transformational, charismatic, authentic, servant, strategic, ethical, cultural, and visionary leadership approaches. The findings indicate that the leadership characteristics of national heroes in textbooks tend to concentrate on certain leadership types, while some leadership approaches are addressed to a limited extent. It is considered that the results of this study may contribute to the improvement of leadership representations in textbooks.