Usb controlled variable gain lna for 5g/6g, wifi 6 applications
5g/6g, wifi 6 uygulamaları için usb kontrollü ayarlanabilir kazançlı lna
- Tez No: 1006936
- Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN TOPALOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması, Wi-Fi 6 ile 5G/6G uygulamalarını hedefleyen, 1–8 GHz bandında çalışan ve kendi içinde çeşitli kontrol yetenekleri barındıran bir RF alçak gürültü yükseltecinin geliştirilmesini ele almaktadır. Tasarlanan yükselteç, elektronik olarak ayarlanabilen kazanç, temel düzeyde çıkış gücü izleme ve basit sinyal koşullama özellikleri sunmaktadır. Cihaz, USB arayüzü üzerinden bir bilgisayara bağlanmakta; bu sayede kullanıcı çalışma sırasında sistemi yapılandırabilmekte ve davranışını anlık olarak gözlemleyebilmektedir. Tüm yapı, STM32F103 mikrodenetleyicisi üzerinde çalışan gömülü yazılım ve .NET 8 altyapısı ile C# kullanılarak geliştirilmiş bir kontrol uygulaması üzerine kuruludur. Bu çalışmanın arkasındaki temel amaç, günlük RF deneylerini daha pratik hâle getirmektir. Günümüzde pek çok RF düzeninde kazanç ayarı hâlâ fiziksel zayıflatıcılar eklenerek yapılmakta; bu yöntem özellikle sık ayar gerektiren durumlarda hem zaman kaybettirmekte hem de kullanım açısından zorluk yaratmaktadır. Önerilen tasarımda bu sürecin yazılıma taşınmasıyla birlikte, donanıma dokunmadan hızlı ve tekrarlanabilir kazanç ayarlamaları mümkün olmaktadır. Geliştirilen cihaz aynı zamanda çıkıştaki sinyal seviyesinin gerçek zamanlı olarak izlenebilmesini sağlamaktadır. Bu özellik esas olarak doğrulama ve hata ayıklama süreçlerinde kolaylık sunmak amacıyla düşünülmüştür. Ayrıca kullanılan firmware güncellenebilir yapıdadır; böylece ilerleyen aşamalarda donanım yeniden tasarlanmadan sistemin geliştirilmesi veya yeni işlevler eklenmesi mümkün hâle gelmektedir. Tasarım sürecinde maliyet ve erişilebilirlik özellikle gözetilmiştir. Donanımda ucuz ve kolay temin edilebilen bileşenler tercih edilerek sistemin herkes tarafından rahatlıkla yeniden üretilebilmesi hedeflenmiştir. Bu proje kapsamında ortaya çıkan tüm donanım tasarımları ve yazılımlar, özgür bir lisans altında açık kaynak olarak paylaşılmaktadır. Tezde, çalışan son prototipin tasarımından üretimine ve testlerine kadar izlenen tüm adımlar belgelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis describes the development of a 1–8 GHz RF low-noise amplifier that includes several built-in control features for Wifi6 and 5G/6G applications. The amplifier offers electronically adjustable gain, basic output power monitoring, and simple signal conditioning. It connects to a computer through a USB interface, which allows the user to configure the device and observe its behaviour during operation. The system is based on firmware running on an STM32F103 microcontroller and a control application written in C# using the .NET 8 framework. The main motivation behind this work is to make everyday RF experimentation easier. In most RF setups, gain is still changed by physically inserting attenuators, which is both slow and inconvenient, especially when many adjustments are required. By moving this control into software, the proposed design allows gain to be changed quickly and repeatedly without modifying the hardware. The device also provides a simple way to observe the output signal level in real time. This feature is mainly intended to help with verification and debugging. The firmware can be updated, making it possible to improve the system or add new features in the future without redesigning the hardware. Cost and accessibility were important design goals. The hardware uses inexpensive and widely available components so that the system can be easily reproduced. All hardware designs and software created in this project are released as open source under a free license. This allows others to build on the work and adapt it to their own needs. The thesis documents the complete process used to design, manufacture, and test the final working prototype.